ZIELONA GÓRA:

Jak pomagać w chorobie Alzheimera? „Najważniejsza wczesna diagnoza, życzliwość i spokój”

Problemy z pamięcią to najbardziej rozpoznawalny symptom choroby Alzheimera. Niepokojących objawów jest jednak o wiele więcej. Dlatego ważne, by zareagować jak najwcześniej. Zasady postępowania wyjaśniła sekretarz Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera, Wioletta Baziuk.

Pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić u naszego bliskiego, są początkowe kłopoty z pamięcią, początkowe gubienie się w znanych miejscach i brak możliwości uczenia się czegoś nowego. Później przychodzą kolejne etapy i fazy choroby. Możemy mówić o takich nasilonych objawach: poważnych zaburzeniach pamięci, gubieniu się nawet we własnym mieszkaniu aż do utraty możliwości chodzenia i komunikacji z tą osobą.Wioletta Baziuk

Wioletta Baziuk doradziła również, co robić, gdy w tłumie zobaczymy osobę, u której podejrzewamy chorobę.

Przede wszystkim podejść z życzliwością do tej osoby. Jeżeli widzimy, że ktoś jest niespokojny, wcale nie musi to wynikać z tego, że nie zna Zielonej Góry. Po prostu być może jest to objawem choroby, że się zagubił, nie wie, gdzie trafić. Dodatkowo duża ilość bodźców, tłum, sprawiają, że się staje niespokojny, zagubiony. To powoduje też dodatkowy brak orientacji. Podejść, zapytać, czy potrzebuje pomocy. A jeśli widzimy, że osoba gubi się w słowach, w komunikacji, to najlepiej zawiadomić policję czy straż miejską, poinformować o takim zdarzeniu.

W poszerzaniu świadomości nt. choroby Alzheimera pomagają spotkania członków stowarzyszenia z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. Jutro, (23 września) Dzienny Dom Senior-Wigor poprowadzi natomiast białą sobotę. Wydarzenie jest przeznaczone dla osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów.

Jest to taki dzień dodatkowy, w którym mogą przyjść do nas od godziny 9:30. Będziemy służyć indywidualnymi konsultacjami. Będzie psycholog, psychiatra, opiekunowie rodzinni, terapeuci zawodowi. Będziemy pokazywać naszym rodzinom i osobom zainteresowanym wiedzą o chorobie, jak można pracować z chorymi. I jak ważna jest wczesna diagnostyka. Zresztą tegoroczne hasło brzmi „Pamiętaj o mnie”.Wioletta Baziuk

Więcej o chorobie Alzheimera, działalności domu Senior-Wigor i Stowarzyszeniu Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera – poniżej.

Wioletta Baziuk, Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: