ZIELONA GÓRA:

Nauka historii przez bieganie? To ma sens!

Po raz trzeci zielonogórzanie będą mogli wziąć udział w biegu „Tropem Wilczym”. Jego celem jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, walczących w podziemiu antykomunistycznym.

Podczas tegorocznej edycji biegu upamiętniony zostanie szczególnie pułkownik Jan Kudła, pod pseudonimem Ryś. Odszedł od nas zaledwie kilka dni temu. Ku uczczeniu jego pamięci i walki polskich bohaterów, w biegu udział weźmie 5 żołnierzy z amerykańskiej armii, która obecnie stacjonuje w lubuskiem oraz 5 polskich żołnierzy.

– Historii można się uczyć właściwie w każdym momencie naszego dnia i życia, właściwie wszędzie. Poprzez bieg i imprezy towarzyszące, przez to, że będzie Bogusław Orłowski, jeden z Żołnierzy Wyklętych – będzie można spotkać się z żywą historią i porozmawiać. – mówił Hubert Sagan – organizator zielonogórskiej edycji biegu „Wilczym Tropem”.

Bieg odbędzie się na dwóch dystansach. Pierwszy na 1963 metry, ku pamięci roku, w którym wykonany został ostatni wyrok na Żołnierzu Wyklętym, czyli Józefie Franczaku ps. „Lalek”.  Drugi dystans to 10 km. Oba odbędą się w Parku Piastowskim nieopodal Amfiteatru i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

„Tropem Wilczym” odbędzie się w niedzielę, 26 lutego. Zainteresowani mogą zjawić się na parkingu przy Amfiteatrze już o godzinie 10:30. Przygotowane są nie tylko sportowe atrakcje, takie jak grupy rekonstrukcyjne, czy też rzut atrapą granatu.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X