ZIELONA GÓRA:

Leczą dzieci bez usypiania, ale i bez bólu. Zielonogórscy lekarze nowocześnie usuwają kamienie nerkowe

Rośnie liczba dzieci, które chorują na kamicę nerkową. Jak podaje Szpital Uniwersytecki, maluchy z tym problemem stanowią 3% populacji Polski. Najnowsze metody leczenia kamicy u dzieci zielonogórscy lekarze poznają na warsztatach z udziałem zagranicznych gości.

Pokazowe zabiegi endoskopowego leczenia kamicy prowadzi lek. med. Andrzej Haliński. Jest to specjalista chirurgii i urologii dziecięcej.

Nie wykonujemy operacji klasycznych, tylko za pomocą giętkich lub półsztywnych urządzeń, które są zaopatrzone w kamery, wchodzimy do układu moczowego – nerek, moczowodu, pęcherza. Tam, posługując się energią laserową, wykonujemy te zabiegi. Zabiegi wykonujemy mniej więcej 15 lat i są one pionierskie, bo część z tych zabiegów w ogóle po raz pierwszy została wykonana w Polsce w naszym ośrodku.lek. med. Andrzej Haliński

Kurs dla lekarzy składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, czyli zabiegu. W trakcie kruszenia kamieni nerkowych dziecko jest świadome, nie czuje jedynie bólu. Za znieczulanie małych pacjentów odpowiada lek. Bartosz Kudliński.

Anestezjolodzy wcześniej – dzień, dwa bądź nawet jeszcze wcześniej – oceniają, jaki jest stan kliniczny, co nam będzie potrzebne do znieczulenia, jak to ma wyglądać. Ogromne znaczenie ma tzw. multidyscyplinarne podejście. To nie jest tylko jeden doktor, ale zawsze kilku, kilkunastu, cały zespół ludzi.lek. Bartosz Kudliński

Endoskopowemu leczeniu kamicy poddano pacjentów w różnym wieku – zarówno 3-letnie dziecko, jak i 16-latka.

W kursie w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze uczestniczą m.in. lekarze z Egiptu i Nikaragui.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: