ZIELONA GÓRA:

16 nowych parkingów, 520 miejsc postojowych. Ruszają „Parkingi 1000+”

W maju przyszłego roku doczekamy się „Parkingów 1000+”. W Zielonej Górze powstanie 520 nowych miejsc postojowych. Będą to parkingi przy ulicy Zawadzkiego „Zośki”, Zdrojowej czy Cyryla i Metodego.

Miejsca parkingowe zbuduje przedsiębiorstwo Kambud z Nowej Soli. Dla firmy jest to kolejna tego typu inwestycja. A przypomnijmy, że parkingi nie będą brukowane, tylko w formie trawnika.

Jeśli chodzi o te nawierzchnie, to są troszeczkę mniej popularne. Częściej buduje się z kostki brukowej albo masy. Jest to troszkę nowe, ale mamy doświadczenie – robiliśmy tego typu parkingi dla inwestorów prywatnych. Na pewno zachowuje to trochę zieleni w mieście, nie jest to brukowanie całych terenów wkoło.Monika Kamzelska, firma Kambud

Najszybciej, bo już w październiku tego roku powstanie parking przy Cisowej – jeden z największych. W pierwszej kolejności Kambud zajmie się również parkingiem przy Zdrojowej.

Wartość umowy na budowę parkingów to ponad 3 miliony złotych. Nowe, ekologiczne parkingi mają wiele zalet. Są tańsze w budowie, nie wymagają też dodatkowego odwodnienia. Woda deszczowa wsiąka bowiem w ziemię i nawadnia zieleń. Utrudnieniem jest to, że kierowcy nie będą na nich parkować świeżo po budowie – najpierw musi zakorzenić się trawa.

Prezydent Janusz Kubicki wspomniał, że na tym nie koniec. W toku są kolejne przetargi, a część parkingów powstaje w ramach innych inwestycji.

Wyłoniony jest również wykonawca parkingu wielopoziomowego. Czekamy na dokumentację projektową, w przyszłym tygodniu powinniśmy się spotkać z wykonawcą. Parking przy Placu Matejki nie jest realizowany w ramach tego zamówienia, a roboty też się tam odbywają. Na pewno parkingów będzie grubo ponad tysiąc. Tysiąc to było nasze minimum. Cały czas zgłaszają się też mieszkańcy, którzy sugerują, w których miejscach mogłyby powstać.Janusz Kubicki

A waszym zdaniem – gdzie miejsc parkingowych jeszcze brakuje? Dajcie znać w komentarzach.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: