UCZELNIA:

UZ przyciąga biblioteką i parkiem technologicznym. Obcokrajowcy o doświadczeniach z Erasmusa

Wrażeniami z pobytu w Polsce, a przede wszystkim – tym, jak oceniają ofertę naukowo-dydaktyczną uczelni, dzielą się uczestnicy International Staff Training Week. Przez cały tydzień Uniwersytet Zielonogórski gości swoich zagranicznych partnerów z programu Erasmus.

Przy wymianie studentów i pracowników z zielonogórską uczelnią współpracują uniwersytety m.in. w Wietnamie, Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie. Przedstawiciele tych uczelni mówią o swoich doświadczeniach ze współpracy zagranicznej.

To spotkanie ma nam pomóc poznać się trochę bliżej. Omówić również rezultaty dotychczasowej współpracy i poprawić ją w tych aspektach, w których jest nie najlepsza. Mamy nadzieję, że będziemy też rozmawiać o przyszłorocznej współpracy. W tej chwili czekamy na decyzję Narodowej Agencji Programu Erasmus o dofinansowanie dla naszego wniosku realizowanego – mam nadzieję – w przyszłym roku akademickim.Agnieszka Możejko, uczelniany koordynator programu Erasmus+

Wykładowcy z zagranicy mają też okazję podpatrzeć, jak w Zielonej Górze radzą sobie ich studenci. To, co oferuje im uczelnia, mogli np. zobaczyć w Parku Naukowo-Technologicznym i Bibliotece Uniwersyteckiej.

Mieliśmy prezentację przygotowaną przez studentów, którzy przebywają akurat na uczelni. Są tu krótko, bo dwa miesiące, ale już widać, że są zadowoleni. Ten pobyt przynosi im fajne efekty: poznają wielu ciekawych ludzi, mogą zwiedzać Polskę i Europę. Natomiast dla pracowników zaskoczeniem są pewne udogodnienia. Wrażenie podczas zwiedzania zrobiła np. Biblioteka Uniwersytecka.Agnieszka Możejko

Na czas wydarzenia atrakcje dla gości przygotowali też studenci z kół naukowych. Naukowe Koło Rusycystów zaprosiło na Dni Kultury Słowian Wschodnich, pokaz przygotowali też studenci Wydziału Mechanicznego. Obcokrajowcy mieli też okazję wysłuchać koncertu studentów prof. Bogumiły Tarasiewicz.

Zagranicznych studentów znajdziemy niemal na każdym wydziale Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studiują fizykę, matematykę czy filologie obce.

Najwięcej tych osób przyjeżdża z Hiszpanii, Portugalii, Włoch czy Grecji. Duża grupa – na Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki oraz na Wydział Humanistyczny, głównie na filologię angielską. Sporo studentów jest na fizyce – tam mamy pełne programy kształcenia, co robi wrażenie za granicą. Trochę studentów jest też na matematyce. To są wydziały, które przyjmują najwięcej zagranicznych studentów.Agnieszka Możejko

International Staff Training Week potrwa do jutra, 27 kwietnia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: