UCZELNIA:

Jak jeżdżą nasi studenci? Parking stał się miejscem rywalizacji!

Powtórkę z egzaminu na prawo jazdy, a przy okazji kilka konkurencji zręcznościowych zaliczyli uczestnicy zmagań „Studencki Mistrz Kierownicy”. Zawody odbyły się na parkingu naprzeciwko Wydziału Mechanicznego UZ. Ponieważ znalazły się w programie Bachanaliów, można je potraktować jako wypełnienie luki po Zjeździe na Byle Czym.

– W tym roku puściłem studentów na głęboką wodę. Powiedziałem, że sami mają coś zorganizować i wymyślili coś takiego – mówi mgr inż. Zdzisław Wałęga, opiekun Akademickiego Związku Motorowego UZ i sędzia zawodów.

Nie ma tu żadnej prędkości, jest przede wszystkim technika: wjeżdżania w zatoczkę tak jak na egzaminach, odkręcenie kół na czas. Chcę, żeby to była zabawa. Bachanalia są po to, by studenci się bawili.mgr inż. Zdzisław Wałęga

O miano Studenckiego Mistrza Kierownicy walczyło 12 drużyn. Każda miała dwóch zawodników: kierowcę i pilota. Wszyscy uczestnicy poruszali się autem, które należy do uczelni.

Wyznaczyliśmy forda. Jest to nasz uniwersytecki samochód. Mam nadzieję, że spełni swoją rolę. Jest w pełni sprawny.Mateusz Tyliszczak, przewodniczący Akademickiego Związku Motorowego UZ

Studenci podeszli do zmagań bez większych obaw. Nie uważają się za wzorowych kierowców, ale swoje szanse na wygraną oceniali wysoko.

Nagrodami dla najlepszych kierowców i pilotów były statuetki – złoty, srebrny i brązowy tłok, a także narzędzia.

W konkursie poza studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego brała udział młodzież z BTU Cottbus. Niemieccy studenci pokazali też pojazd elektryczny, który zrekonstruowali wspólnie z przyjaciółmi z Zielonej Góry.

Przywieźli ze sobą Simsona Duo, którego razem, od podstaw rekonstruowaliśmy. My też do nich jeździmy – byliśmy w czerwcu w Senftenbergu na imprezie podobnej do Bachanaliów. Studenci są chętni, tym bardziej, że od 2011, 2012 roku współpracuję z profesorem Sylvio Simonem. Współpraca jest na naprawdę wysokim poziomie.mgr inż. Zdzisław Wałęga

Na wrzesień Zdzisław Wałęga, razem z pięciorgiem studentów z AZM-u, otrzymał zaproszenie do współpracy nad projektami ekoenergetycznymi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X