UCZELNIA:

Fizyka (nie tylko) wieczorową porą – wspomnienia z Nocy Naukowej na Uniwersytecie Zielonogórskim

Noc Muzeów czy Noc Biologów to wydarzenia, które już na stałe wpisały się w kalendarz popularnonaukowych imprez, także w Zielonej Górze. Z podobną inicjatywą wyszedł ostatnio Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki SNaFi.

Obie instytucje postanowiły połączyć siły i zorganizowały Noc Naukową – wydarzenie, na którym w przystępny sposób przekazywano wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych oraz historii nauki.

Pojawiła się prośba, aby w jednym z wykładów (poza częścią, gdzie były prezentowane różne pomysły, wynalazki związane z polską nauką) opowiedzieć o nauce i jej najważniejszych postaciach. To był jeden z wykładów, który miałem przyjemność poprowadzić.prof. Andrzej Drzewiński, dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii UZ

Drugi wykład w ramach Nocy Naukowej nawiązywał natomiast do wydziałowej tradycji tzw. wykładów noblowskich. Było to wystąpienie prof. Wiesława Leońskiego, które dotyczyło laserów i odnosiło się także do odkrycia docenionego nagrodą Nobla.

Noc Naukowa była również wstępnym podsumowaniem projektu „Młody Polak – naukowiec, konstruktor, odkrywca”. Młodzież, która realizuje go pod opieką Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki, mogła zaprezentować pierwsze efekty swoich działań.

Realizujemy projekt w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych. To trzeba podkreślić, dlatego, że każdy projekt z dziedziny fizyki czy przyrody potrzebuje finansowego wsparcia. To wsparcie otrzymaliśmy. Dzięki temu pojawiły się grupy młodych ludzi, które zajęły się interesującymi je zagadnieniami przyrodniczymi. Również w kontekście tego, jacy polscy naukowcy interesowali się nimi wcześniej.Agnieszka Bereś, przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi

Na tym nie koniec, ponieważ nauczyciele i wykładowcy chcą kontynuować ideę naukowych spotkań z młodzieżą. Kolejna okazja już 13 grudnia o 17:00 w Planetarium Wenus.

W całej rozmowie – także temat zajęć dla uzdolnionych uczniów na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ.

Agnieszka Bereś, prof. Andrzej Drzewiński

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00