UCZELNIA:

30 milionów od ministra Gowina dla UZ. Na co?

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, ponownie odwiedził Uniwersytet Zielonogórski. Celem wizyty i spotkania z rektorem, prof. Tadeuszem Kuczyńskim była rozmowa o sytuacji uczelni po wejściu w życie tzw. Konstytucji dla Nauki.

To nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie 1 października.

Nowa ustawa w zasadniczy sposób, chociaż ewolucyjnie, zmieni na korzyść funkcjonowanie polskich uczelni. Uniwersytet w Zielonej Górze miał bardzo duży wkład w ostateczny kształt tej ustawy. Skupił wokół siebie grupę ok. 20 uczelni średniej wielkości. Uczelni, które sformułowały szereg postulatów. Te postulaty znalazły odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie ustawy.Jarosław Gowin

Wicepremier przekazał też na ręce rektora symboliczny czek na ponad 30 milionów złotych. Uczelnia wykorzysta pieniądze m.in. na remont dawnej stołówki akademickiej. Odnowiony budynek będzie siedzibą Instytutu Inżynierii Elektrycznej.

Bardzo się cieszę, bo to jest ogromna kwota. Staraliśmy się w ministerstwie w ostatnim roku o ok. 10 milionów złotych. Chodziło nam o dofinansowanie nowego budynku dla Instytutu Inżynierii Elektrycznej. To była bardzo ważna potrzeba. Już dostaliśmy na to 6 milionów, ale te pieniądze pozwolą nam dołożyć 4 miliony, które są nam potrzebne. prof. Tadeusz Kuczyński

Pozostałą kwotę ze wspomnianych 30 milionów złotych UZ przeznaczy na wkład własny do innych inwestycji. Dołoży pieniądze m.in. do budowy centrum symulacji na potrzeby kierunku lekarskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: