LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Województwo wesprze 340 „Lubuskich Talentów”. Dla kogo będzie stypendium?

Uzdolnieni uczniowie podstawówek i liceów znów mogą otrzymać wsparcie samorządu województwa. Wystartowała druga edycja programu „Lubuskie Talenty”. W tym roku stypendium będzie mogło otrzymać 340 młodych ludzi.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest wysoka średnia ocen – co najmniej 5,33. Pod uwagę będą brane oceny na świadectwie z poprzedniego roku szkolnego. O stypendia mogą starać się uczniowie ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej i licealiści.

Dodatkowe punkty są przyznawane za udział w olimpiadach oraz konkursach, które są wpisane na listę lubuskiego kuratora oświaty. Dodatkowe punkty są też dla osób niepełnosprawnych i z rodzin wielodzietnych, ale są na tyle małe, że nie wpływa to na całokształt listy rankingowej, która będzie ogłoszona w trzecim kwartale tego roku. Uczniowie szkół podstawowych otrzymują stypendium w wysokości 600 złotych miesięcznie przez okres 10 miesięcy, czyli tyle, ile trwa rok szkolny. Natomiast uczniowie liceów ogólnokształcących otrzymują 800 złotych, czyli 8 tysięcy w ciągu roku.

Inauguracja drugiej edycji programu „Lubuskie Talenty” odbyła się w zielonogórskim „Lotniku”. Dyrektor placówki, Agnieszka Makarska podkreśliła, że stypendia pomagają młodzieży rozwijać swoje zainteresowania.

Jako dyrektor szkoły jestem wdzięczna i dumna z tego, że władze województwa lubuskiego inwestują w potencjał młodych mieszkańców regionu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że program stypendialny wspiera talenty, pasje i pomaga młodym ludziom spełnić marzenia. Zachęcam gorąco do składania wniosków.

Uczniowie, którzy pobierają już samorządowe stypendium, wykorzystali je głównie na kursy, podręczniki i nowy sprzęt. Pieniądze przydały im się szczególnie w okresie zdalnej nauki.

Wnioski o stypendia można składać do 16 października. Program „Lubuskie Talenty” przewiduje również granty dla nauczycieli, którzy sprawują opiekę naukową nad stypendystami. To 100 złotych miesięcznie za każdego ucznia. Jeden nauczyciel może mieć maksymalnie siedmiu podopiecznych.

Program stypendialny nie przewiduje wsparcia dla uczniów technikum. – Program jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i jest jasno napisane w wytycznych, że mogą z niego korzystać tylko uczniowie szkół podstawowych oraz liceów – tłumaczy wicemarszałek Porycki. W regionie działa jednak program wsparcia szkolnictwa zawodowego. Mogą z niego korzystać powiaty, które są organami prowadzącymi dla szkół.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X