LUBUSKIE:

W mieście działa Towarzystwo Walki Z Kalectwem

W Zielonej Górze funkcjonuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Zrzesza osoby z niepełnosprawnościami i osoby działające na ich rzecz i działa w trzydziestu oddziałach w Polsce. Misją towarzystwa jest rozwijanie nauki i praktyki rehabilitacji. Pomaga także uwrażliwić na problemy z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnością.

Oddział funkcjonujący w naszym mieście działa na polu sportowym najbardziej promując jazdę na rowerach trójkołowych typu handbike, ale nie tylko.

Dochodzenie do ludzi, którzy są po amputacjach, jeździmy do szpitali, na spotkania żeby wyciągąć osoby z traumy pourazowej. Dojeżdżamy indywidualnie do ludzi nie mających ochoty wychodzić z domu. W taki sposób wyciągamy na zewnątrz, a przy okazji dołączają do grupy miłośników rowerów trzy kołowych.

 

Ryszard Król prezes zielonogórskiego oddziału sam doświadczył traum związanych z amputacją. Duży wpływ na niego po wypadku miała pomoc psychologa, teraz wspólnie z oddziałem wyciąga pomocną dłoń organizując przejazdy rowerowe. Nasz gość wyjaśnił jakie możliwości dla organizmu daje przejażdżka.

Rower napędzany jest siłą mięśni rąk. Głównym pędnym kołem jest przednie, a dwa tylne koła są podporowe. Na nich utrzymujemy ciężar naszego ciała i daje też możliwości balansu. Można puścić kierownice i obserwować okolicę, bo pojazd się nie wywróci. Ten pojazd daje wolność, a my potrafimy zrobić około 38 kilometrów, ale po takiej wycieczce wracamy uśmiechnięci.

 

Handbikowców można spotkać na trasach rowerowych miasta m.in w okolicach Zatonia. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem mieści się przy ulicy Kupieckiej 95A.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00