LUBUSKIE:

Z Babimostu pod piramidy? Samorząd widzi na to szansę

Samorząd województwa niedawno ogłaszał przyspieszenie kluczowych inwestycji kulturalnych, teraz mówi o lotnisku w Babimoście. W porcie lotniczym ma poszerzyć się oferta lotów pasażerskich.

Marszałek Elżbieta Polak wyjaśnia, że plany rozszerzenia siatki połączeń wynikają z dobrej opinii, jaką cieszy się lotnisko. Zwraca też uwagę na potrzeby, które Lubuszanie wskazali w ankiecie na temat portu lotniczego.

Uzyskaliśmy badania, które będą podstawą do wyznaczenia kierunków połączeń, zwłaszcza połączeń międzynarodowych. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu będziemy mogli je uruchomić. W badaniach uzyskaliśmy też bardzo dobrą opinię od mieszkańców. Popierają oni rozwój portu lotniczego – ponad 70% akceptuje nasze inwestycje w infrastrukturę. Mieszkańcy wskazują również, jakiego portu potrzebują. Nie chcą luksusów, a przede wszystkim, by port był funkcjonalny i dostępny. Czyli żeby szybko do niego dojechać i być bardzo szybko odprawionym.Elżbieta Polak

Mieszkańcy preferują takie kierunki lotów międzynarodowych, jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy, a z turystycznych – Grecję i Egipt. W kraju Lubuszanie najbardziej chcieliby latać do Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Marszałek podała również, jakie lotniska są dla Babimostu największą konkurencją. Chodzi o ofertę lotów z określonego miejsca, czyli dokąd można polecieć.

Z badań wynika, że ankietowani bardzo często wybierają Poznań – to 40% osób. 22% wybiera Wrocław, a tylko 16% – Berlin. Nie jest zatem prawdą, że to Berlin nam najbardziej zagraża. Nie jest to port lotniczy tak dostępny, jak te nasze, mniejsze porty, które też już mają bardzo dużą siatkę połączeń.Elżbieta Polak

Elżbieta Polak zapewnia, że wobec tego w lotnisko warto inwestować, a samorząd zmotywował miasto do dotowania działalności lotniska. – Rada miasta podjęła uchwałę o wsparciu połączeń. Chce finansować samodzielnie organizację lotów czarterowych, wakacyjnych. Po rozmowie z prezydentem wiem, że biuro podróży Itaka jest zainteresowane i prowadzi takie rozmowy z miastem. Co do kierunków, są już znane – myśli się o Bułgarii i Turcji. Miasto ma już środki finansowe w swoim tegorocznym budżecie na ten cel – dodała.

Dofinansowanie lotów do Warszawy pozostaje na tym samym poziomie. Samorząd województwa przeznacza na nie 2 miliony rocznie.

W 2017 r. lotnisko w Babimoście obsłużyło blisko 18 tysięcy pasażerów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00