WAŻNEZIELONA GÓRA:

Nie ma lipy. Wszystkie posadzone! [WIDEO+ZDJĘCIA]

93 lipy do posadzenia w sobotnie przedpołudnie w centrum Zielonej Góry mieli mieszkańcy, władze miasta i uczelni. To początek akcji sadzenia 800 drzew na jubileusz 800 lecia, które w tym roku obchodzi Zielona Góra.

Pomysł zrodził się wśród mieszkańców miasta. Mówi prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszu.

Kiedy zbieraliśmy pomysły na projekty związane z 800-leciem, to kilka osób mówiło, żeby Zieloną Górę jeszcze bardziej “dozielenić” i posadzić 800 drzew na 800-lecie.

Szerokolistne lipy sadzono wzdłuż Alei Zjednoczenia od ronda PCK. Jedno z drzew wspólnie z prezydentem miasta Januszem Kubickim wkopał rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciech Strzyżewski.

Drzewa to na pewno pamiątka, ale ważne jest też to, że to przemyślana koncepcja przyrodnicza naszych przyrodników z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy chcą napowietrzyć miasto.

Wspomniana koncepcja opracowywana jest pod kierownictwem prof. Leszka Jerzaka.

Wzrost temperatury, spadek wilgotności, ilość pyłów sprawia, że komfort życia w miastach staje się coraz gorszy. Te nasadzenia to logiczny system przyrodniczy, które mają spowodować spadek temperatury, zwiększenie wilgotności, spadek ilości pyłów, ale także wprowadza też wiele gatunków zwierząt, które trzymają się w ryzach.

Do akcji chętnie włączyli się też mieszkańcy miasta.

Kolejne wspólne sadzenie drzew zaplanowano za dwa tygodnie, 19 listopada. Chętni mieszkańcy będą mogli zgłaszać się drogą mailową do Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00