KULTURA:

Z czym do ludzi?

Oczywiście bawić się cały czas jest najlepszą odpowiedzią. Chociaż zapewnie większość
z Was przytaknie, to z tej większości tylko nielicznym taka sztuka się uda. Tajemnicę, jak tego dokonać, poznało 10 ze 120 osób na roku, jakie razem ze mną przyszły na wykład z psychologii, na którym padła odpowiedź. Pozostaje przypuszczać, że cała reszta tę tajemnicę już znała. Znał ją też Laska z filmu „Chłopaki nie płaczą”: Wystarczy, że odpowiesz sobie na zaje***ie, ale to zaje***ie ważne pytanie: Co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić. Chociaż profesor na wykładzie ujął to inaczej, jednak obie wypowiedzi trafiają w samo sedno.
 
Jaka praca dziś, taka Polska jutro! Takie wymalowane niegdyś hasło widzimy na murze jednego z zamkniętych i rozpadających się budynków podróżując pociągiem na trasie Zielona Góra – Poznań. Jakże sprytne i pokrętne musiało być wtedy myślenie propagatora, który to hasło napisał. Przewidział, że będzie ono tym bardziej raziło w oczy, im bardziej będzie zniszczone i odrapane. Slogan chyba dopiero teraz może prawdziwie zmotywować. Szkoda, że polska reprezentacja piłki nożnej pociągami raczej nie jeździ i hasła mogła nie zobaczyć.
 
Temat motywacji szczególnie trafia do studentów, którzy studia po coś wybrali. Może po to, by na rozmowie kwalifikacyjnej dumnie powiedzieć: Jestem magistrem. I miejmy nadzieję, że na drugie podchwytliwe pytanie „Ale co pani/pan umie?” przed oczami nikomu nie przeleci całe życie i nikt nie stwierdzi, że to już koniec. Trzeba być przygotowanym także na trudniejsze pytania, typu „Jakie mamy hobby?”. I chociaż trafić można nawet w najpopularniejszą odpowiedź jaką podają ankietowani – Nasza Klasa – życie to nie Familiada i takie hobby raczej nie gwarantuje sukcesu. Najbardziej śmiali, którzy doszli w życiu dalej niż do etapu „podaj login i hasło” na portalach społecznościowych, mogą powiedzieć, że lepsze odpowiedzi można znaleźć chociażby w którymś z ponad setki kół naukowych na Uniwersytecie Zielonogórskim.
 
Nie życzę Wam w tym roku akademickim, abyście ciężko harowali, bo w sejmie też prawdopodobnie harować ciężko nie będą. Nie życzę Wam też bogactwa, bo na Titanicu wszyscy byli bogaci. Życzę Wam ambicji. I takiej wersji się trzymajmy.

Autor: Grzegorz Czarnecki

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00