KULTURA:

Wszystko o akademikach

1. W którym akademiku są pokoje z łazienkami?

Niestety nie ma takich akademików. Łazienki są natomiast na piętrach akademików. Na poszczególne piętro przypada 6 – 7 stanowisk prysznicowych. Toalety znajdują się w łazienkach. Łazienki w pokojach dostępne są wyłącznie w SBM-ie.

2. Gdzie znajdują się warunki do nauki?

Wszędzie jest podobnie. W pokojach znajdują się biurka, jednak są przystosowane bardziej pod komputery. W pokojach są też stoły. Nie ma wydzielonych świetlic, nie ma też miejsc do cichej nauki. Większość studentów uczy się w czytelniach, choć wieczorami na korytarzach wcale nie jest tak głośno, żeby nie można było skupić się na nauce.

3. Czy w akademikach są jeszcze miejsca?

W tej chwili miejsca znajdują się w akademikach Piast i Ziemowit przy ulicy Podgórnej. Dodatkowe miejsca zawsze pojawiają się po 10. października. Wtedy kończy się zakwaterowanie w domach studenckich. Zawsze jest tak, że spośród osób, które otrzymały miejsce w akademiku, kilka osób nie decyduje się w nim zamieszkać, więc w puli pojawia się kilka wolnych miejsc.

4. Co regulamin mówi o przyjmowaniu gości?

Każda osoba z zewnątrz wchodząca do akademika, powinna zostawić na portierni legitymację albo inny dowód tożsamości oraz powiedzieć, do jakiego pokoju idzie. To standard w większości domów studenckich w kraju. Odwiedzający teoretycznie powinni opuścić akademik do godziny 23., jednak portierzy są na tyle liberalni, że pozwalają zostawać dłużej. Oczywiście pod warunkiem, że goście nie sieją zniszczenia na terenie akademika. Jeśli chcecie przechować gościa na noc, należy zgłosić to na portierni i uiścić opłatę noclegową w wysokości 8-10 złotych (zależnie od akademika).

5. Jak wyposażone są kuchnie?

W kuchniach znajdują się wyłącznie kuchenki gazowe z piekarnikami, a także zlewozmywaki. Wszelkie garnki, patelnie, naczynia etc. musicie zapewnić sobie sami.

6. Czy w akademikach są pralki?

W każdym akademiku znajduje się około trzech pralek dostępnych nieodpłatnie. W tej chwili akademiki są doposażane w dodatkowe pralki.

 
7. Gdzie jest najspokojniej?

Tak naprawdę nie ma reguły:) Wszystko jest kwestią dnia. Wiadomo, że w niektórych akademikach (Rzepicha, SBM) mieszkają rodziny, więc teoretycznie jest tam spokojniej. Sytuacja zmienia się jednak z roku na rok. Wszystko zależy od tego, kto w danym roku mieszka w domu studenta. Umówmy się jednak, akademiki to niekoniecznie miejsca, w których ciągle odbywają się imprezy. Da się w nich mieszkać i czerpać z tego masę przyjemności.

8. Jakie są dopłaty do zakwaterowania?

Studenci z trudną sytuacją materialną mogą ubiegać się o stypendium socjalne i dopłatę mieszkaniową. Jak wysoka jest ta pomoc? Studenci mogą otrzymać 150 zł dopłaty, a doktoranci 240 zł.

Autor: UZetka.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00