KULTURA:

Wakacje w połowie skończone czy zaczęte? Wybieramy to drugie! [AKTUALIZACJA]

Imprezy w regionie – część 2

To nie koniec imprezowych wakacji w regionie i Zielonej Górze! Druga połowa lata minie nam w towarzystwie dawnej i współczesnej sztuki, historii oraz… mnóstwa jedzenia z całej Polski. W takiej atmosferze można bez problemu poczekać do Winobrania!

Rajskie dźwięki w Paradyżu

17 sierpnia rozpoczyna się festiwal „Muzyka w Raju”. W tym roku głównym tematem jest twórczość Antonio Vivaldiego, której posłuchamy w wykonaniu na tradycyjnych i historycznych instrumentach – skrzypcach, klawesynie czy viola d’amore. Koncerty zabrzmią na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i potrwają do 25 sierpnia.

Winiarstwo górą! Wieża w Wilkanowie czeka na zdobycie

Na czwarty już z kolei spacer winiarski zaprasza Fundacja na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”. Tym razem podróż winiarskim szlakiem rozpocznie się na Wzgórzu Augusta w Parku Piastowskim. Stamtąd uczestnicy wędrówki skierują się w stronę Góry Wilkanowskiej. Na jej szczycie znajduje się Wieża Bismarcka. Po drodze będą do obejrzenia pozostałości fontanny przy dawnej restauracji w Parku Piastowskim oraz dom winiarski Winklera. Przewodnikiem wyprawy będzie Przemysław Karwowski, prezes fundacji „Gloria Monte Verde”. 2,5-godzinny spacer odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia. Początek o 11:00 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze.

Akrobacje, żonglerka i magia na deptaku

Moc sztuczek za wrzutkę do kapelusza zaprezentują nam artyści na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus. Tegoroczne pokazy cyrkowców będą wyzwaniami – obiecuje organizator imprezy, czyli Zielonogórski Ośrodek Kultury. Do miasta zawita grupa Aerial Manx z Australii, która łączy połykanie ognia z akrobacjami, fakirzy z duetu Estupida Compania, którzy słyną z tzw. cyrku dziwaków oraz brazylijski iluzjonista Diogo Alvares. Prezentacje żonglerki, magicznych sztuczek i komików rozpoczną się od pokazów dla dzieci, a wieczorem artyści przeniosą się do Piekarni Cichej Kobiety. Festiwal BuskerBus – od 21 do 22 sierpnia.

Koncertowe otwarcie placu Powstańców Wielkopolskich

Koniec prac przed Filharmonią Zielonogórską już blisko. Zapowiada się zgodnie z harmonogramem – w połowie sierpnia plac powinien być już otwarty dla mieszkańców i muzyków. Filharmonicy ogłosili jednak zmianę w planach koncertowych.

Na inny termin został przeniesiony koncert kameralny z 19 sierpnia. Amerykańska muzyka filmowa w wykonaniu m.in. Edwarda Piniuty i Janusza Lewandowskiego zabrzmi 25 sierpnia o 16:00.

Bez zmian odbędzie się za to uroczysty koncert promenadowy z okazji otwarcia placu. 24 sierpnia o godzinie 19:00 wysłuchamy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego.

Gapiszon, Kwapiszon i spółka w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Kto z nas pamięta grafiki Bohdana Butenki? Na pewno ci, którzy zaczytywali się w książkach i czasopismach dla dzieci. Znany w całym kraju ilustrator stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Warsztat twórczy kształtował u innego mistrza grafiki – Jana Marcina Szancera. Butenko zasłynął m.in. z ilustracji do bajki „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” czy książki „35 maja” Ericha Kästnera. Do tej drugiej będzie nawiązywał tytuł wystawy prac artysty w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Otwarcie ekspozycji „35 maja i później” – 22 sierpnia o godzinie 17:00. Wystawa będzie czynna do 14 października.

Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe znów coś kręci!

Pozostajemy w temacie rozrywki. Jeśli zamierzacie przeżyć ciekawą przygodę na planie filmowym, a potem pokazać znajomym, w której scenie was widać, to kolejne castingi organizuje Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe. Komicy przygotowują film „Law Law Law” – produkcję na bazie sztuki Władysława Sikory. Będzie to zabawna historia utrzymana w klimacie średniowiecza. Poszukiwani są statyści do scen kręconych w Ochli, Żaganiu i Zielonej Górze. Zdjęcia potrwają od 23 do 30 sierpnia. Zgłoszenia chętnych osób ZZK przyjmuje mailowo na adres mrowissko@o2.pl (w tytule wiadomości wpiszcie „statysta”).

Uliczne jedzenie rządzi po raz szósty

Głodni sprawdzonych i nowych smaków w Zielonej Górze z pewnością znajdą coś dla siebie. Gwarantuje im to Food Truck Fest, którego szóstą już edycję zapowiada Reprezentuj.com. W jeden z sierpniowych weekendów Plac Bohaterów stanie się miejscem święta ulicznego jedzenia z całej Polski.

Czy uda się powtórzyć sukces 5. Food Truck Fest? Furorę zrobiły wówczas burgery, pierożki i naleśniki. Łącznie zjedzono ich ponad 8 tysięcy, a to przecież nie wszystko!

Kuchnia tajska, zapiekanki, lody, burrito, kuchnia grecka, a wszystko to zamknięte w ponad 20 ciężarówkach będzie czekać na was 25 i 26 sierpnia między 12:00 a 19:00. Dodatkowo w takiej niezobowiązującej atmosferze będziemy mogli posłuchać, co oferuje nam inicjatywa Nowa Praca – grupa firm z Nowej Soli, w skład której wchodzi m.in. Alumetal, Nord i Mazel.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00