KULTURA:

Smaki z węgierskiego kotła, taniec i… gimnastyka języka. Wspomnienie węgierskiej nocy w muzeum [Audycja Ekspozycje]

Niedawno świętowaliśmy noc kultury węgierskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej zbiera więc siły po wydarzeniu. Z pewnością może je wspominać jako sukces. W ciągu jednej nocy przez gmach na deptaku przewinęły się 2 tysiące osób! Wiele działo się także na zewnątrz.

Muzealnicy zaproponowali mieszkańcom, by posmakowali węgierskiej kuchni oraz poznali tradycję winiarską.

Było kociołkowanie, a więc można było spróbować dania węgierskiego, zapoznać się z przyprawami, pastami węgierskimi oraz spróbować węgierskiego wina. W Polsce kojarzą się ono z jednym gatunkiem, natomiast tych winiarskich okręgów na Węgrzech jest dużo więcej. Można było zobaczyć, gdzie one są.<span class="su-quote-cite">dr Longin Dzieżyc, Muzeum Ziemi Lubuskiej</span>

W środku muzeum na uczestników Nocy Węgierskiej czekała zaś wystawa „Hungaricum” na temat węgierskiej twórczości ludowej oraz warsztaty plastyczne.

Przyzwyczailiśmy już naszą publiczność, że co roku można wyjść z czymś, co się samemu zrobi. Tym razem do wystawy nawiązywały ozdoby: maki, kąkole, bławatki, które są elementem węgierskiego stroju ludowego. Było bardzo kolorowo. Bawili się dorośli i dzieci, ale to też jest już tradycja.<span class="su-quote-cite">dr Longin Dzieżyc</span>

W przygotowaniu wydarzenia pomagała ambasada Węgier i Węgierski Instytut Kultury. Zwiedzający mogli wysłuchać np. wystąpienia wieloletniego ambasadora Węgier w Polsce, Ákosa Engelmayera. Prezentowane były również fotografie i filmy autorów znad Dunaju.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00