KULTURA:

Rozbudowuje się Muzeum Ziemi Lubuskiej. „Cegiełkę” możesz dołożyć i ty!

18 milionów złotych – tyle będzie kosztować inwestycja w gmach przy al. Niepodległości. Po rozbudowie zwiększy on swoją powierzchnię. To znaczy, że zmieści się w nim jeszcze więcej eksponatów związanych z lokalną historią. Jednymi z nich będą pamiątki, które dostarczą sami mieszkańcy.

Muzealnicy namawiają Lubuszan, by przynosili materiały, które dotyczą pierwszych lat powojennego osadnictwa na tych ziemiach. Będą one częścią jednej z dwóch stałych ekspozycji.

Pierwsza dotyczy historii naszego regionu i przede wszystkim miasta. To będzie ekspozycja na ok. 400 metrach kwadratowych, gdzie znajdą się najważniejsze informacje dotyczące naszego regionu, a także historii Zielonej Góry. Pojawią się nieznane dotąd artefakty, które zielonogórzanie będą mogli obejrzeć po raz pierwszy. To efekt naszej akcji, a także społecznej akceptacji naszej inwestycji. Szereg osób prywatnych przynosi nam bardzo cenne obiekty, które znajdą się na wystawie.<span class="su-quote-cite">Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej</span>

Instytucja zbiera zarówno zdjęcia, mapy, listy, jak i przedmioty codziennego użytku. Przyszłe zbiory muzeum mogą dostarczać zarówno pionierzy Zielonej Góry, jak i ich potomkowie.

Te materiały można przynosić do sekretariatu muzeum od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 15:00. A także na ekspozycję, która jest otwarta od środy do niedzieli. Wszystkie materiały, które nam państwo udostępnią, będą zeskanowane albo wypożyczone na potrzeby naszej ekspozycji.<span class="su-quote-cite">dr Izabela Korniluk, Dział Historyczny Muzeum Ziemi Lubuskiej</span>

Drugą stałą wystawą będzie prezentacja Galerii Złotego Grona. To zbiór 6 tysięcy dzieł sztuki współczesnej. Niegdyś były one pokazywane w Galerii BWA, dziś znajdują się w magazynach muzeum.

Szczegóły rozbudowy Muzeum Ziemi Lubuskiej poznamy natomiast pod koniec sierpnia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00