KULTURA:

Rozbudowuje się Muzeum Ziemi Lubuskiej. „Cegiełkę” możesz dołożyć i ty!

18 milionów złotych – tyle będzie kosztować inwestycja w gmach przy al. Niepodległości. Po rozbudowie zwiększy on swoją powierzchnię. To znaczy, że zmieści się w nim jeszcze więcej eksponatów związanych z lokalną historią. Jednymi z nich będą pamiątki, które dostarczą sami mieszkańcy.

Muzealnicy namawiają Lubuszan, by przynosili materiały, które dotyczą pierwszych lat powojennego osadnictwa na tych ziemiach. Będą one częścią jednej z dwóch stałych ekspozycji.

Pierwsza dotyczy historii naszego regionu i przede wszystkim miasta. To będzie ekspozycja na ok. 400 metrach kwadratowych, gdzie znajdą się najważniejsze informacje dotyczące naszego regionu, a także historii Zielonej Góry. Pojawią się nieznane dotąd artefakty, które zielonogórzanie będą mogli obejrzeć po raz pierwszy. To efekt naszej akcji, a także społecznej akceptacji naszej inwestycji. Szereg osób prywatnych przynosi nam bardzo cenne obiekty, które znajdą się na wystawie.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Instytucja zbiera zarówno zdjęcia, mapy, listy, jak i przedmioty codziennego użytku. Przyszłe zbiory muzeum mogą dostarczać zarówno pionierzy Zielonej Góry, jak i ich potomkowie.

Te materiały można przynosić do sekretariatu muzeum od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 15:00. A także na ekspozycję, która jest otwarta od środy do niedzieli. Wszystkie materiały, które nam państwo udostępnią, będą zeskanowane albo wypożyczone na potrzeby naszej ekspozycji.dr Izabela Korniluk, Dział Historyczny Muzeum Ziemi Lubuskiej

Drugą stałą wystawą będzie prezentacja Galerii Złotego Grona. To zbiór 6 tysięcy dzieł sztuki współczesnej. Niegdyś były one pokazywane w Galerii BWA, dziś znajdują się w magazynach muzeum.

Szczegóły rozbudowy Muzeum Ziemi Lubuskiej poznamy natomiast pod koniec sierpnia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00