KULTURA:

Na Niepodległości o Niepodległej. Wystawy o historii odrodzenia Polski

Na 2018 rok przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie ma bardzo szeroki kontekst historyczny i społeczny, o czym wie m.in. Muzeum Ziemi Lubuskiej. W pomoc Polakom zaangażowali się obywatele innych krajów, jak Amerykanie czy Kanadyjczycy.

W muzeum nadal można oglądać wystawę o obozie szkoleniowym “Kościuszko” w miejscowości Niagara-on-the-Lake. Ekspozycja prezentuje życie w obozie podczas szkoleń, ale i prywatną stronę pobytu rekrutów w Kanadzie oraz kontakty z zagraniczną Polonią. Wystawa będzie czynna jeszcze do 15 kwietnia.

W tym samym czasie przy al. Niepodległości 15 można podziwiać ekspozycję “Drogi do Niepodległej”. Pokazuje ona trzy nurty polityczne, z jakimi wiązały się koncepcje odrodzenia Polski: narodowy, socjalistyczny i ludowy. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Warszawy i Muzeum Wojska Polskiego.

Pokazuje całe spektrum – tak jak tytuł mówi – dróg do Niepodległej, a więc tych wszystkich ruchów. Nie tylko marszałka Piłsudskiego. On tam oczywiście jest kluczową postacią, ale nie tylko. Bardzo nam zależy na tym, aby pokazać cały kontekst odzyskania niepodległości, najróżniejszych ruchów, ogromnego wpływu polityków, wojska, ale też i cywilów.dr Anitta Maksymowicz

Niedawno Muzeum Ziemi Lubuskiej wydało też kolejne numery swoich serii wydawniczych – “Studiów Zielonogórskich” i “Ziemi Lubuskiej”. Jest to zbiór tekstów poświęconych historii regionu i jego wybitnym mieszkańcom. O zawartości tych pozycji szczegółowo dowiecie się z całości rozmowy.

dr Anitta Maksymowicz, Muzeum Ziemi Lubuskiej

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00