KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Nie dajmy zatonąć kulturze! Uratujmy statek w Cigacicach

Kultura w Cigacicach nie może iść na dno! Zabiega o to Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA. Prowadzi zbiórkę na remont barki, znanej wszystkim jako Statek Kultury. Obiekt jest poważnie uszkodzony – rdzewieje dno statku.

Stowarzyszenie już cztery lata temu próbowało zebrać środki na naprawę statku. Wówczas akcja zakończyła się niepowodzeniem, jednak organizacja się nie poddaje. Naprawa może kosztować 60 tysięcy złotych i potrwać kilka miesięcy.

W stoczni nam powiedziano, że to może trwać miesiąc, chociaż z doświadczeń naszych przyjaciół, którzy remontują statki muzealne we Wrocławiu wiemy, że często trwa to cztery miesiące albo pół roku. Planujemy wysłać statek do Nowej Soli i tam go remontować, bo jest to najbliższa stocznia. Patrzy na nas przychylnym okiem, chociaż nie zawsze ludzie, którzy zajmują się kulturą i oświatą, pukają do drzwi stoczni. Mamy wielką nadzieję, że już na wrzesień zaczniemy prace remontowe i od nowego roku zaczniemy żaglować po Odrze czy po innych rzekach z kulturą.

To właśnie na pokładzie Statku Kultury odbywały się takie imprezy, jak finał projektu „Laboratorium Rejs” – pokaz filmów nakręconych w nadodrzańskich miejscowościach. Barka była również miejscem wielu koncertów. Nic więc dziwnego, że zbiórce pieniędzy na jej naprawę również będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne.

Będzie na pewno wydarzenie przesileniowe – Noc Kupały, którą organizuje Stowarzyszenie Entropia. Odbędzie się w Cigacicach od 19 do 21 czerwca. Będziemy puszczali wianki, będą koncerty. I drugie wydarzenie, które odbędzie się 26 czerwca, to koncert Zuzanny Matuszewskiej, artystki, która próbuje oprzeć się na synestezji, czyli na pewnym odczuwaniu barw poprzez dźwięk.

Do końca zbiórki pozostały dwa miesiące. Nagrodą za wsparcie akcji jest m.in. udział w spływie kajakowym starorzeczem Warty i Odry. Link do zbiórki znajduje się tutaj.

Zobacz więcej
Back to top button
X