KULTURA:

Lato na szlaku zielonogórskiej kultury. Czym wsławiła się galeria BWA?

Historia Zielonej Góry to nie tylko ważne wydarzenia czy budynki, ale przede wszystkim ludzie. To, czym miasto może chwalić się dzisiaj, zawdzięcza choćby staraniom osobistości kultury. Częścią dorobku wielu pokoleń artystów jest np. galeria BWA, w której odbył się wakacyjny spacer z przewodnikiem.

Latem, gdy wolnego czasu jest więcej, możemy swobodnie chłonąć wiedzę o tym, jak tworzyły się wyjątkowe, rozpoznawalne miejsce w krajobrazie Zielonej Góry. Galeria BWA powstała w latach 60., by prezentować dzieła sztuki współczesnej. W latach 1965-1981 organizowała Wystawę i Sympozjum Złotego Grona. Pomogła wypromować zarówno prace debiutantów, jak i artystów z ugruntowaną pozycją w świecie sztuki – Wilhelma Sasnala, Basi Bańdy czy Sławomira „Zbioka” Czajkowskiego. To sprawiło, że sama stała się rozpoznawalna w Polsce.

To jest taka instytucja, która mówi o Zielonej Górze jako o miejscu, w którym przestrzeń dla kultury jest istotna. Miejscu, w którym kultura jest wyznacznikiem sensu miasta. Kreuje coś, co można określić obrazem Zielonej Góry na zewnątrz.Wojciech Kozłowski, dyrektor galerii BWA w Zielonej Górze

Na kulturalnym szlaku miasta znalazł się także Lubuski Teatr i Muzeum Ziemi Lubuskiej. Również te instytucje zachęcają, by poznać je od strony biografii związanych z nimi ludzi.

Cudze chwalimy, swego nie znamy, sami nie wiemy, co posiadamy. Od 1945 roku krajobraz kultury zielonogórskiej ciągle się zmienia. Żyło tu wielu wybitnych ludzi, którzy w taki czy inny sposób na ten krajobraz zapracowali. Wystarczy powiedzieć o Klemie Felchnerowskim, którego mamy ławeczkę czy takich ludziach jak Halina Lubicz i Zdzisław Grudzień.Jan Czachor, przewodnik

Spacery śladami dziejów Zielonej Góry odbywają się w ramach Lata Muz Wszelakich. Następny już 25 lipca, a będzie dotyczyć stylów architektonicznych w przestrzeni miejskiej.

źródło: tvzg.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00