KULTURA:

Kultura żydowska znów w muzeum. Teraz pod postacią święta Purim

Katolicy przygotowują się do świąt wielkanocnych. Rozpoczął się Wielki Tydzień, w którym najważniejsze będą ostatnie trzy dni przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, tzw. Triduum Paschalne. Ten czas można spędzić wspólnie z Muzeum Ziemi Lubuskiej, choć w nieco odmiennej tradycji.

Purim to w najbardziej radosne święto dla wyznawców judaizmu. Upamiętnia zwycięstwo nad prześladowcą narodu żydowskiego, Hamanem. Żydzi spędzają je na uczcie, spotkaniach z rodziną i obdarowywaniu prezentami. Tego dnia mają również obowiązek ofiarować datek na dwa posiłki dla ubogich.

Radość tego święta bierze się z wiary w niezniszczalność narodu żydowskiego. Podczas niego nie można pościć czy być smutnym. A Żydzi kojarzą nam się z radosną społecznością, ale też bardzo rozmodloną. U nas w muzeum na to święto będą słodkości. Zapraszamy też na koncert purimowy w wykonaniu artystów z Nowej Soli – pana Stanisława Kowalskiego i Lucjana Lajtnera. Oni to zagrają pieśni żydowskie. Przy okazji święta Purim będą to piosenki wesołe, przy których będzie można poklaskać i potupać.<span class="su-quote-cite">dr Izabela Korniluk, kierownik Działu Historycznego Muzeum Ziemi Lubuskiej</span>

Koncert purimowy – 30 marca o 16:00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zaprasza na niego także żarski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Dzieje Zielonej Góry są pełne postaci wyznania mojżeszowego. Jest wśród nich wydawca zielonogórskiej gazety, sprzedawca odzieży i przewodniczący gminy żydowskiej.

Była to społeczność bogata. Mało tego, zachodnia pierzeja rynku, te piękne kamienice z końca XIX wieku, to były domy mieszczańskie wybudowane przez najbogatszych Żydów. Nazwiska, które muszą być znane zielonogórzanom, to choćby Ewald Tuch, który miał swój wielki dom konfekcyjny. Albo Felix Bick, pionier konfekcji męskiej. Nie wspominając już o Wilhelmie Levysohnie, który był wydawcą „Grünberger Wochenblatt”, a także o Alfredzie Selowskym, ostatnim przewodniczącym gminy żydowskiej.<span class="su-quote-cite">dr Izabela Korniluk</span>

Pierwsza stacja meteorologiczna w Zielonej Górze także jest zasługą przedstawiciela żydowskiej społeczności. Stworzył ją dr Leopold Samter, także duchowny gminy żydowskiej.

dr Izabela Korniluk

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00