KULTURA:

Kozzi Film Festiwal 2019: będą wspomnienia o Czyżewskiej i Fijewskim, a także kilka zmian

Latem Zielona Góra i Żary ponownie staną się ważnymi miastami na mapie polskiego kina. Po raz piąty odbędzie się Festiwal Filmu i Teatru. W nowej odsłonie, bo dotychczasową nazwę zastąpi krótsza – Kozzi Film Festiwal. A na tym nie koniec nowości.

Co roku festiwal jest poświęcony Maciejowi Kozłowskiemu – aktorowi, który pochodził z Kargowej, a także dwóm innym postaciom z historii kina. W tym roku będą to Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski. Sylwetki aktorów prezentuje Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida w Zielonej Górze.

To są aktorzy kultowi, jeżeli chodzi o powojenne polskie kino, ze znakomitym dorobkiem. Często aktorzy jeszcze z czasów tzw. kina na czarnej taśmie. Elżbieta Czyżewska to nie tylko filmy takie jak „Giuseppe w Warszawie” czy „Wszystko na sprzedaż”. Będziemy również mówić o książce „Elka”, o okresie, kiedy wyemigrowała do Ameryki. I o Tadeuszu Fijewskim, którego znamy z wielu znakomitych ról. Będziemy pokazywać chociażby komedie Barei z postacią pana Anatola.Andrzej Buck

Dotychczas w przygotowanie festiwalu zaangażowane było Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Teraz wydarzeniem zajmie się nowa organizacja – Stowarzyszenie „Kozzi Film Festiwal”.

W sumie każda wielka impreza opiera się na pracy wolontaryjnej, na chęci, pasji, zaangażowaniu osób, które chcą coś wspólnie zrobić. W związku z tym, że przy Kozzi Film Festiwal od lat pracuje dość duża grupa ludzi, którzy są pasjonatami, postanowiliśmy sformalizować swoją działalność, zjednoczyć się wokół nazwy tej imprezy. A ponadto jako stowarzyszenie będziemy mieli szansę ubiegać się o pieniądze na realizację festiwalu.Anna Polus, zastępca dyrektora biblioteki Norwida

5. Kozzi Film Festiwal odbędzie się między 12 a 16 czerwca. W programie – spotkania z aktorami, np. Grażyną Błęcką-Kolską, Zdzisławem Wardejnem i Katarzyną Żak. Na zielonogórskim deptaku znów stanie festiwalowy namiot, w którym wystąpi Lech Dyblik. Aktor będzie również patronem konkursu piosenki ulicznej.

W ramach festiwalu zobaczymy także produkcje z festiwalu filmowego w Cottbus. Przygotowanych będzie również kilka wydarzeń dla dzieci.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: