KULTURA:

Kiedy miłość może zabić

Termin "stalking" pierwotnie odnosił się do prześladowców celebrytów. Najbardziej znanym "stalkerem" lat 80. był John Hinckley, który w imię miłości do nastoletniej Jodie Foster próbował zastrzelić prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

Według obowiązującej w USA definicji, stalking jest "celowym, złośliwym i wielokrotnym prześladowaniem i molestowaniem innej osoby, które zagraża jej bezpieczeństwu". Stalker osacza ofiarę. Często angażuje w te działania rodzinę swojego obiektu zainteresowania. Prosi o przekazanie wiadomości, później o radę czy wstawiennictwo. Nie zaprzestaje swoich działań nawet wtedy, kiedy ofiara daje mu jasno do zrozumienia, że nie życzy sobie dalszych kontaktów.

Ofiarami stalkingu padają najczęściej kobiety. W 50 procentach napastnikami są ich byli partnerzy, mogą to być także współpracownicy, a nawet przypadkowo spotkani mężczyźni. W "A study of Stalkers" (Muller, 2000) wyróżniono kilka typów napastników. Są nimi zazwyczaj mężczyźni odrzuceni (byli kochankowie, narzeczeni), szukający zemsty za domniemaną krzywdę (współpracownicy) lub obsesyjnie poszukujący kontaktów intymnych z przypadkowo poznanymi kobietami. Badania wykazały także, że często cierpią na zaburzenia psychiczne takie jak należąca do zaburzeń lekowych obsesja, schizofrenia, paranoja prześladowcza.

Schemat działania

 
Wyklejanie ścian poczekalni dentystycznej zdjęciami, spisywanie numerów rejestracyjnych i wywieszanie miłosnych transparentów – takie przykłady nękania przez oskarżonego Sebastiana W. podawała przed sądem poszkodowana dentystka Andżelika K.

Napastnik często szuka ofiary, która pełni funkcje publiczne ( jest lekarką, pielęgniarką, psycholożką). Po nawiązaniu kontaktu na gruncie zawodowym, szybko zaczyna ingerować w jej życie prywatne. Przesyła prezenty, pisze listy, dzwoni. Kontaktuje się z przyjaciółmi, często także próbuje zdyskredytować ofiarę w miejscu pracy, aby wejść w rolę jej pocieszyciela, albo się zemścić. Prześladowane kobiety niemal zawsze są zmuszone zmienić numer telefonu, a w skrajnych przypadkach także miejsce pracy i zamieszkania. Ofiary zazwyczaj nie zgłaszają się na policję, przekonane, że przyjmując kwiaty czy zgadzając się na spotkanie, same sprowokowały prześladowcę.

Regulacje prawne

Stalking jest karany m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. We Włoszech również wprowadzono odpowiednie regulacje po tym, jak opublikowano raport z którego wynikało, że 10 proc. morderstw popełnionych w latach 2003 – 2005 poprzedzonych było prześladowaniami.

Najbardziej znanym przykładem stalkingu w naszym kraju była śmierć Miss Polski Agnieszki Kotlarskiej, brutalnie zamordowanej przez prześladowcę. Mimo, że przypadków nękania jest coraz więcej, w Polsce nie istnieją jeszcze odpowiednie prawne regulacje pozwalające za stalking karać.

 

Autor: źródło informacji: INTERIA.PL, Katarzyna Pruszkowska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00