KULTURA:

Homo? Wiadomo!

W internecie roi się od przesiąkniętych nienawiścią opinii o gejach i lesbijkach, o dzielnie walczących „wszechpolakach” i „raporcie o mowie nienawiści”, choć coraz więcej pojawia się też głosów pełnych akceptacji.
 
Zielona Góra, miasto ponad 120-tysięczne, niekiedy określane mianem studenckiego… Od granicy z niemieckim narodem dzieli nas niewiele kilometrów. Europa! – krzyknęliby euroentuzjaści. Ale to wszystko, co powinno sprzyjać wielkomiejskiej kulturze, zachowane jest jedynie w koszu zbitka słów i nic poza tym… "Pedał" i "lesba" to dwa słowa, które należą do najbardziej obraźliwych – jak kuriozalnie stwierdził prof. J. Bralczyk. Bo w polskiej mowie „baran” jest niczym w porównaniu do dwóch powyższych.
 
Wszędzie słyszy się że tolerancja jest „dobra” i „potrzebna”, ale nie trzeba stosować tych słów jako zamiennika do „litość” czy „przyzwolenie”, bo przecież geje i lesbijki to dokładnie tacy sami ludzie jak wszyscy, chodzą do tego samego kina, jedzą w tych samych restauracjach, mieszkają w tym samym akademiku, siedzą na tej samej sali wykładowej i żyją tak jak każdy inny. Nie potrzeba nam litości, tylko zrozumienia i akceptacji „inności”.
 
Przez wieki skazywani na potępienie przez kościół, polityków i lokalne środowiska miejskie. Wciąż i od nowa z każdej strony słyszy się, że jakież to niezgodne z naturą, że choroba, że leczyć, że zamykać w zakładach psychiatrycznych, że nienaturalne… Ale przypomnijmy sobie, ilu zasłużonych dla świata ludzi nie było psychoseksualnie orientacji hetero…

William Shakespeare – angielski poeta, dramaturg, aktor.
Osoby twierdzące, że Szekspir był biseksualistą, jako jego partnera zazwyczaj wymieniają Henry’ego Wriothesleya, patrona pisarza. Jest on także wymieniany jako młodzieniec z sonetów,  jemu prawdopodobnie są one dedykowane. Jeżeli Szekspir miał intymny związek z innym mężczyzną, musiało być to trzymane w ścisłej tajemnicy, gdyż za kontakty homoseksualne w tamtych czasach groziła kara śmierci. Osobną kwestią są jego stosunki z żoną, Anne Hathaway. Mimo, że mieli trójkę dzieci, nie widywali się często – Szekspir mieszkał w Londynie, podczas gdy jego żona przebywała razem z dziećmi w Stratford. Co więcej, istnieją podejrzenia, że ich małżeństwo było wymuszone ciążą, a pisarz nigdy nie był z niego zadowolony. W swoim testamencie zapisał żonie zaledwie drugie najlepsze łóżko… Jednocześnie Szekspir pozostawił część swoich oszczędności kolegom Johnowi Heminges, Richardowi Burbage oraz Henry’emu Condellowi prosząc w testamencie, aby zakupili sobie obrączki dla zademonstrowania łączącej ich przyjaźni.

Hans Christian Andersen – duński pisarz i poeta.
Najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. Ze względu na brak wykształcenia, jego sztuki pełne były błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Krytycy od początku go odrzucali. Dzięki wytrwałości dostał w 1822 r. stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Pomógł mu Jonas Collins, który od początku wierzył w talent chłopca. W jego synu, Edvardzie, Andersen się zakochał.

Hadrian – cesarz rzymski.

Znany ze swojego miłosnego związku z przeszło 30 lat młodszym Antinousem, greckim młodzieńcem, który towarzyszył cesarzowi w jego podróżach. Po tym, jak Antinous utonął w Nilu, Hadrian przeprowadził jego deifikację. Kult Antinousa trwał kilka wieków. Hadrian był również pierwszym rzymskim cesarzem, który nosił brodę.

 
Nazwisk można by wymieniać wiele, zapewne studenci historii mają szerszą możliwość do zastanowienia się nad mnóstwem innych osobowości. Mało kto jest świadomy ogromnego wkładu homoseksualistów w dzieje świata. Biorąc pod uwagę, że według statystyk 5-10% populacji ma taką orientację seksualną – ten wpływ musiał być ogromny.
 
Dziś sytuacja osób homo/biseksualnych bardzo się poprawiła w naszym kraju. Do niedawna wiele osób spoza Warszawy patrzyło z zazdrością na stołeczną działalność KPH (Kampania Przeciw Homofobii) czy Lambdy. Tęczowe akcje do nich nie docierały. Teraz małe środowiska lokalne postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. W Poznaniu znanemu z nieprzyjaznych środowisku LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści) wypowiedzi Wojciechowi Cejrowskiemu wręczono maskotkę Tinky Winky, w Olsztynie – skierowanie na badanie homofobii, a w naszym mieście zawiązały się dwie grupy działające dla poprawienia sytuacji osób dyskryminowanych (oddział „KPH Zielona Góra” i „Lambda Zielona Góra”). W całej Polsce w ciągu ostatniego czasu powstało sześć grup inicjatywnych KPH (Olsztyn, Poznań, Białystok, Zielona Góra, Kielce, Łódź) i dwie grupy Lambdy (Bydgoszcz i Zielona Góra).
 
Jednak najważniejsza jest świadomość ludzi, że „inny nie znaczy gorszy” i że orientacji nie wybiera się tak jak nie wybiera się koloru oczu czy skóry. Geje i lesbijki bardzo często muszą ukrywać swoją orientację, prowadząc często „podwójne życie” i na co dzień żyją w skrajnym kłamstwie przed samym sobą.
 
Zatem jeśli już poznaliście jakiegoś geja czy lesbijkę, cieszcie się, bo zdobyliście przyjaciela, który powierzył wam swój niejednokrotnie najważniejszy sekret życia.
Chcesz wiedzieć więcej?
Odwiedź strony:

Lambda Zielona Góra:
www.lambda.zgora.pl

KPH Zielona Góra:
www.zielonagora.kph.org.pl

 

Autor: Shelter

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00