KULTURA:

Grypa podkłada nam świnię

Powszechnie dziś wiadomo, że grypa wywołana wirusem A/H1N1 zabiła wiele osób i zabijać dalej będzie. Tymczasem zachodzę w głowę skąd ta powszechna wiedza się wzięła? Specjaliści  mówią swoje, media swoje. Niestety w tej medialnej nagonce zwykły śmiertelnik nie ma szans dosłyszeć, że to nie grypa zabija, ale dopiero powikłania nią spowodowane, o które raczej trudno jeśli właściwie o siebie zadbamy. Nie nad każdym też, kto zarazi się wirusem A/H1N1 stoi kostucha. Nie wiedziały o tym na pewno dwie panie, które stojąc przede mną w kolejce do kasy dosyć głośno ubolewały nad losem Halinki i skreślały ją z list znajomych– Słyszałaś, podobno ta Halinka z klatki obok dostała świńskiej grypy. – Szkoda, dobra kobieta była…
Grypa sezonowa, która zabiła więcej osób, jest przez Polaków bagatelizowana. Dlaczego? Chyba umieranie na zwykłą grypę jest za mało modne i nieoryginalne. W telewizji też jakoś o tym nie mówią… Może dlatego tylko pięć procent Polaków postanawia zaszczepić się na grypę sezonową. Sama cena jest już demotywująca. Bo jak groźna może być grypa, za szczepionkę przeciw której wystarczy zapłacić jedynie 25 zł? Co innego z nową grypą, na którą szczepionki w Polsce nie ma, a jak czegoś nie ma, chcą to mieć wszyscy. Polski Rząd konsekwentnie robi swoje i szczepionek przeciwko świńskiej grypie nie kupuje, wskazując równie dobry sposób na powstrzymanie epidemii. Polacy muszą jeszcze bardziej polubić wodę i mydło. Aby ta strategia w narodzie się przyjęła Rząd daje przykład i na początek sam umywa ręce. Ci którzy mydła nie lubią, po szczepionkę jeżdżą do Czech i Niemiec.
Wyszło przy okazji na jaw jakich słabych lekarzy my w Polsce mamy. Żaden z nich raczej nie potrafi „na oko” odróżnić, czy ktoś zapadł na grypę wybitnie świńską czy sezonową. Dlatego próbki śliny wysyła się do laboratorium. Czego nie potrafi lekarz, to potrafi internet. Wystraszony i wyraźnie osłabiony psychicznie Polak chętnie korzysta z tej okazji. Wystarczy odpowiedzieć na klika pytań, kliknąć ikonkę tak lub nie, by w kilka minut dowiedzieć się na co chorujmy. Mamy receptę – pozamykać szpitale! Internet w każdym domu! Ten sam internet podpowie nam, że wirusy grypy skutecznie zabija znany środek do mycia sedesów. Przed użyciem zapoznajmy się z treścią ulotki.
 

Autor: Grzegorz Czarnecki, Tydzień Lubuski

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00