KULTURA:

Do śmiechu, ale i do refleksji. Najlepsze rysunki satyryczne wybrane

W bibliotece Norwida rozstrzygnął się Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Hasłem przewodnim, któremu musieli sprostać uczestnicy zmagań, było „Światło”. Zwycięskie prace wyłonili m.in. uznani rysownicy.

– To jeden z niewielu konkursów w naszym regionie, który ma zasięg międzynarodowy – stwierdził dyrektor biblioteki Norwida, Andrzej Buck. Narodową różnorodność uczestników dobrze pokazują konkursowe statystyki, choć w tym roku dominowali Polacy.

Najliczniejszy udział w konkursie wzięli rysownicy z Polski. Było to 63 artystów. Mieliśmy też uczestników z Indonezji, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Niemiec, Ukrainy i Chin. Czyli przede wszystkim Europa i Azja, ale spłynęły też rysunki z obu Ameryk, Australii, Afryki, także właściwie z całego świata i tym się możemy pochwalić.Alicja Lipińska, Dział Zbiorów Specjalnych biblioteki Norwida

Na konkurs wpłynęło ponad 480 prac 180 autorów z 41 państw. Grand Prix konkursu otrzyma Krzysztof Grzondziel. To popularny rysownik, który miał okazję pracować z najlepszymi twórcami sztuki satyrycznej. O jego dorobku mówi dr Robert Rudiak.

Jest to rysownik i malarz, który urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, natomiast w 1984 r. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Odbywał konsultacje artystyczne u znanego malarza, Jerzego Dudy-Gracza. Zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, grafiką użytkową, tworzy plakaty i ilustracje książkowe, opracowuje katalogi i druki reklamowe. Zajmuje się także projektowaniem architektonicznym.Robert Rudiak, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”

Pozostali laureaci to Magdalena Wosik (I miejsce), Mojmir Mihatov z Chorwacji (II miejsce) oraz Werner Rollow z Niemiec (III miejsce).

Jury doceniło rozmaitość interpretacji tematu konkursu. Inspiracją dla artystów były naturalne i sztuczne źródła światła oraz kontrast pomiędzy światłem i mrokiem. Były nie tylko elementem satyry, ale i tragikomizmu oraz refleksji. Światło, a także i ciemność, kojarzyła się również z boskimi i demonicznymi mocami. Poprzez symbolikę światła rysownicy nawiązywali też do ochrony środowiska czy polityki międzynarodowej.

Nagrody zostaną wręczone laureatom 29 września, podczas gali konkursowej. Wcześniej prace będą pokazywane na wystawie w galerii biblioteki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00