KULTURA:

Co Zielona Góra miała na swoją obronę? O miejskich umocnieniach w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Kto przechodził zielonogórskim deptakiem, być może widział pozostałości po Bramie Dolnej – pamiątkowe tablice wmurowane w bruk. Obiektów obronnych w mieście było więcej, o czym opowie Grzegorz Wanatko z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będzie to szkolenie dla uczniów, nauczycieli i wszystkich osób zainteresowanych historią.

Do systemu obronnego Zielonej Góry należał również zamek, a także mury, które otaczały miasto. Pozostałości murów możemy oglądać w centrum, niestety nie zachowały się w znacznej części. Kilka wieków temu z krajobrazu miasta zniknął również zamek.

Część obiektów była budowana, później rekonstruowana, przebudowywana, a niektóre nawet niszczone czy rozbierane w sposób umyślny. Należałoby tu mówić o poszczególnych przypadkach. Na przykład legendarny zielonogórski zamek zniszczono dlatego, że nie przejawiał już wartości militarnej. Pod koniec XV wieku technika oblężnicza sprawiła, że nie pełnił funkcji obronnej. Zielona Góra miała już zresztą mury miejskie. Zamek zdecydowano się spalić, zniszczyć.Grzegorz Wanatko, Dział Historyczny Muzeum Ziemi Lubuskiej

Spotkanie „Elementy obronne architektury Zielonej Góry” – jutro (6.06.) o 14:30 w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Grzegorz Wanatko

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00