MUZYKA:

Polska klasyka wieczorową porą – tylko przy zielonogórskiej fontannie!

Zieloną Górę trudno sobie wyobrazić bez choćby odrobiny muzyki. Towarzyszy nam np. podczas Winobrania. Nie inaczej jest w wakacje, w które sztandarową imprezą są koncerty orkiestry dętej Zastalu czy Letnie Wieczory Przy Fontannie.

Dla artystów to pewnego rodzaju odskocznia od koncertów w Filharmonii Zielonogórskiej. Atutem dla mieszkańców jest z kolei to, że to muzycy wychodzą do nich. W ten sposób utworów muzyki klasycznej mogą wysłuchać ludzie, którzy z różnych względów nie są stałymi bywalcami filharmonii.

A jakie były początki Wieczorów Przy Fontannie, skąd zrodziła się ta idea? Przypomina Krzysztof Orszulik z BachUs Classic Orchestra.

Pomysł wyniknął z tego, że kiedyś siedziałem tutaj, przy fontannie z żoną. Woda pięknie pluskała, była piękna pogoda. Stwierdziliśmy, że brakuje jeszcze pięknej muzyki. Później przeszło to w czyny – zaczęliśmy zastanawiać się, jak to zrobić, gdzie postawić scenę.Krzysztof Orszulik

Muzycy z BachUs Classic Orchestra będą nawiązywać do stulecia odzyskania niepodległości oraz dziejów polskiej muzyki, a także poezji. Nie zabraknie z pewnością twórczości jednego z największych kompozytorów – Fryderyka Chopina.

Chcielibyśmy pokazać państwu w naszym koncercie, jak kształtowała się polska muzyka. Zaczniemy oczywiście od średniowiecza. A jeżeli średniowiecze, to rycerze. Zaprosiliśmy bractwo rycerskie, które będzie nam towarzyszyć. Oczywiście naszym najważniejszym wieszczem jest Fryderyk Chopin, więc jego muzykę również usłyszymy. Nie chcę zdradzać wszystkiego, bo jak zawsze nasze „Fontanny” są małą tajemnicą.Krzysztof Orszulik

Grę muzyków dopełni gra świateł. Wieczór Przy Fontannie – 25 sierpnia o 21:00 na Placu Bohaterów. Wstęp jest wolny.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00