AUDYCJE 96 FM:KULTURA:LUBUSKIE:MUZYKA:

Kulturalne przebudzenie na Wake Up and Live Festival 2018 [Inwazja Kultury]

Obudź się i ruszaj na festiwal! Już w najbliższy piątek po raz 12. startuje Wake Up and Live Festiwal. Wydarzenie jest jednym z ciekawszych propozycji kulturalnych w województwie lubuskim. Impreza to również pozycja obowiązkowa dla melomanów ciekawych nowych bandów na rockowej scenie.

W ciągu trzech dni w Sulęcinie zaplanowano warsztaty, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a na deser organizatorzy proponują prawdziwą ucztę muzyczną w postaci koncertów zespołów taki jak: Cochise, Farben Lehre, czy Ga – Ga Zielone Żabki. O atrakcjach tegorocznego Wake Up and Live Festiwal opowiadał w Inwazji Kultury Jacek Filipek-dyrektor festiwalu.

Oprócz gwiazd, co roku organizatorzy dbają, aby na wakeupowej scenie nie zabrakło nowych reprezentantów muzyki rockowej. Podczas ostatniej edycji festiwal poszerzono o projekt Lubuskie Dobrze Rockuje, którego celem było wspierane i promocja szeroko rozumianej muzyki rockowej, tworzonej w województwie lubuskim. W tym roku na lubuszanach się nie kończy. W głosowaniu w konkursie kapel podczas festiwalu Wake Up & Live wzięło udział 13. zespołów z całej polski. Łącznie na scenie, w piątek, wystąpi 5 kapel konkursowych: trzech laureatów konkursu, a także dwóch wyłonionych podczas przeglądu kapel na Rock & Beer Fest w Sulęcinie: The Suits oraz ETA. Dodatkowo podczas tegorocznej edycji festiwalu Wake Up and Live zaprezentują się JADHC, Lincz oraz Rain in Florence.

Lubuskie Dobrze Rockuje cały czas ma się dobrze. W tym roku mieliśmy lekkie przekombinowanie formuły. Zaczęliśmy w lutym festiwalem Rock&Beer, gdzie też była część przeglądowa , wybraliśmy dwa zespoły, które wystąpią na Wake Upie. Drugą częścią miało być głosowanie internautów na zespoły za pośrednictwem Facebooka, lajków, czyli sposobu, który się dość popularnie odbywa. Jednak stało się coś, czego się nie spodziewaliśmy. Posądzono niektóre zespoły o “kupowanie sobie lajków” i o niewiarygodność. Usiedliśmy całą ekipą w Domu Kultury w Sulęcinie i doszliśmy do wniosku, że anulujemy głosowanie. Był foch, ale cześć zespołów to zrozumiała. Przesłuchaliśmy, przegadaliśmy wielokrotnie, dlaczego te trzy zespoły wystąpią w ramach przeglądu. Zawsze do jury zapraszamy takie osoby, które nie są skażone tą muzyką, mają świeże podejście. Mamy z niemieckiego radia Klausa Strike, który jest z nami na festiwalu już ósmy rok. Muzyka niemiecka i polska trochę się jednak różnią, więc Klaus przy okazji festiwalu ma okazję zobaczyć, jak podchodzimy do grania muzyki rockowej. Jest w tym roku w jury Paweł Małaszyński- wokalista i frontman zespołu Cochise, który również wystąpi na naszym festiwalu. Cezary Soszyński ze studia Viking, który odbiera muzykę bardzo emocjonująco. Potrafi dostrzec i docenić tę energię na scenie, często jej nie da się nauczyć, ją trzeba mieć i koniec. W jury zasiądzie również główny organizator Przystanku Woodstock na Ukrainie.Jacek Filipek

Wake Up and Live to nie tylko muzyka. W ramach cyklu „Czytaj ludzi jak książki” odbędzie się spotkaniem z Pawłem Małaszyńskim – polskim aktorem teatralnym oraz filmowym, a także wokalistą zespołu Cochise. W trakcie XII edycji festiwalu dostępne będą również dwie wystawy: „Obrazy z płyt winylowych” Agi Krysiuk oraz „Sztuka igłą malowana” – wystawa prac tatuażysty, Czarka Soszyńskiego.

Na festiwalu nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Jak co roku, w niedzielę odbędzie się Wake Up KIDS. To propozycja dla najmłodszych fanów muzyki oraz ich rodzin. W tym roku najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich, zajęciach z grania na tradycyjnych i ludowych instrumentach oraz lekcjach rytmiki. Ponadto wśród atrakcji dla dzieci zaplanowano harcerską przygodę, dmuchańce oraz zajęcia z animatorami.

Poniżej zapis całej rozmowy z Jackiem Filipkiem:

XII edycja Wake Up and Live festiwal 2018 odbędzie się w dniach 8-10 czerwca na terenie Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Więcej szczegółów na http://wakeupfestiwal.pl/

Poniżej znajdziecie program tegorocznej edycji festiwalu:

mat. prasowe
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00