KSIĄŻKA:

Zanim się zacznie „mordować”, trzeba podróżować w czasie. O kryminałach retro z Krzysztofem Koziołkiem

Popularność kryminałów retro nie ustaje. Autorem, który pozostaje wierny temu gatunkowi i sięga do historycznych realiów, jest Krzysztof Koziołek. Najnowsza publikacja pisarza z Zielonej Góry, od 15 lat mieszkańca Nowej Soli, to „Wzgórze Piastów”.

Książka łączy w sobie kryminał, powieść szpiegowską i odniesienie do historii Zielonej Góry. Autor przejrzał liczne zapiski, pocztówki i inne dokumenty, które pokazują dzieje miasta. Z tego zestawienia powstał czarny kryminał, którego akcja toczy się tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Jeśli mogę tak powiedzieć, to jednym z głównych bohaterów oprócz występujących osób jest Grünberg, czyli Zielona Góra tamtych czasów. Żeby napisać tę jedną książkę, musiałem przeczytać 6 tysięcy stron innych książek. To nie przesada, bo dokładnie przeliczyłem. Do tego z 3 tysiące widokówek i pocztówek no i tysiące innych dokumentów. Gigantyczna robota.Krzysztof Koziołek

To już kolejna z wielu książek osadzonych w granicach historycznego Dolnego Śląska. Jak przystało na Zieloną Górę, w kryminale mamy również odwołanie do jej winiarskich dziejów.

Premiera „Wzgórza Piastów” odbędzie się w miejscu także kojarzonym z regionalną historią – Muzeum Ziemi Lubuskiej. Spotkanie poprowadzą Alina Polak i Alfred Siatecki.

Planujemy bardzo szczegółowo przepytać autora. Liczymy też na pytania od publiczności, a spotkanie okrasimy prezentacją przygotowaną specjalnie pod kątem książki. Pokażemy, jak wyglądały miejsca, w których odbywa się akcja „Wzgórza Piastów”.Alina Polak

Spotkanie z autorem i premiera książki już jutro, 15 czerwca o 17:00 w muzeum. Więcej o tym, jak powstawała książka, w całości wywiadu.

Alina Polak, Krzysztof Koziołek

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: