KSIĄŻKA:UCZELNIA:

Młodzi politolodzy ze swoją pierwszą publikacją

Światło dzienne ujrzała właśnie publikacja „Młody Politolog” Jest, to część pionierskiego projektu realizowanego przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji. Sama koncepcja jest bardzo szeroka, a jej geneza to 2018 rok. 

Inicjatorem był prof. Stefan Dudra dyrektor INPA, który w Przemkowie założył Koło Młodego Politologa. Spotkania tego koła przerodziły się w projekt powstania książki. Autorzy podjęli m.in. takie tematy jak: „Branża modowa wobec Strajku Kobiet”; „Wpływ mediów społecznościowych na młodzież”; „Raperzy i traperzy, jako komentatorzy sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Studium przypadku”; Książka została napisana pod redakcją dr Arkadiusza Tydy i dr Wioletty Husar-Poliszuk, a tematy młodzież dobierała wedle swojego uznania.

Klucz był tylko jeden, te tematy musiały poruszać kwestie społeczno-polityczne, jako, że jest to Koło Młodego Politologa. Była pełna dowolność. W trakcie tworzenie projektu wpajaliśmy młodym ludziom obecność polityki wokół nas, a dotyczy właściwie każdej warstwy naszego życia: muzyki, sportu. I tak podeszliśmy do tematu, szukaliśmy w kwestiach, jakie interesują młodego człowieka.

 

Książkę otwiera artykuł Julii Dziubałki, a odnosi się do najpopularniejszej dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna. W swoim artykule autorka przedstawia problemy i wyzwania wobec piłki nożnej kobiet w Polsce.

Wybrałem taki temat, ponieważ sama grałem przez parę dobrych lat. Była to bardzo duża część mojego życia. Sama też spotkałam się z głosami, jakie mówiły mi, że to niej jest sport dla kobiet. Chciałam w tym artykule zaznaczyć, iż tak nie jest. Kolejnym z moich celów było pokazanie jak można rozwinąć kobiecą piłkę, aby doszła do poziomu piłki dla mężczyzn.

 

Przed nami premiera książki „Młodych Politologów” odbędzie się 17 listopada 2022 roku w auli „C” Uniwersytetu Zielonogórskiego na Campusie B  o godz. 10:00. W wydarzeniu uczestniczyć będą autorzy artykułów, redaktorzy naukowi dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda, a także zaproszeni goście i członkowie kół „Młodego Politologa”. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty dla młodzieży szkół średnich, która będzie przygotowywać artykuły do drugiej części książki.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X