AUDYCJE 96 FM:FILM:

Wojna to gra w życie i śmierć – „1917” reż. Sam Mendes [FILMOPOLIS]

Widz oglądając “1917” ma wrażenie, że uczestniczy w komputerowej grze. Dzięki ujęciom kamery biegniemy obok i czujemy smród żołnierskiego munduru i metaliczny zapach krwi. Szeregowi Schofield i Blake wykonując rozkaz przedostania się za linię wroga pokonują kolczaste zasieki, rowy wypełnione kałużami, błotem i bebechami truchła zwierząt oraz ludzkich szczątków.

Sam Mendes pomysł na film zaczerpnął z rodzinnej opowieści dziadka Alfreda. Proste żołnierskie słowa przełożone zostały na sugestywny obraz kinowy. Reżyser zdecydował się wyrazić pewne idee w formie wizualnej, rezygnując z nadmiernego psychologicznego portretowania głównych bohaterów, starszych szeregowych: Schofielda (George MacKay) i Blake (Dean-Charles Chapman), a proporcje między tekstem a zdjęciami wyraźnie przeważają na korzyść obrazu. Niewątpliwie sukces „1917” Mendes zawdzięcza autorowi zdjęć Rogerowi Deakinsowi.

Widz oglądając „1917” ma wrażenie, że uczestniczy w komputerowej grze. Dzięki ujęciom kamery biegniemy obok i czujemy smród żołnierskiego munduru i metaliczny zapach krwi. Szeregowi Schofield i Blake wykonując rozkaz przedostania się za linię wroga pokonują kolczaste zasieki, rowy wypełnione kałużami, błotem i bebechami truchła zwierząt oraz ludzkich szczątków. Jednocześnie Mendes potrafi zaskakiwać widza i drażni nasze zmysły poprzez kontrasty w narracji, gładko przechodząc z apokaliptycznej do poetyckiej wizji Wielkiej Wojny.

To jest film wojenny, ale jednocześnie o pokoju i świętości życia. Ten film nie jest spektakularny. Zwykle w tego typu filmach oglądamy walkę i starcie żołnierzy. Tutaj fabuła ujęta jest w klamry, na początku i na końcu żołnierze oglądają łąkę i krajobrazy wiejskie. Podziwiają jakie życie jest piękne! Ale co musimy przejść, żeby to skonstatować.prof. Roman Sapeńko
Podejrzewam, że ten film dostanie Oscara, ale muszę jednak włożyć szpilkę krytyki. Poprzez szczątkową i prostą fabułę, sposób robienia zdjęć i popychania akcji pod dyktat czasu, „1917” bardzo mi przypomina grę komputerową.Magdalena Faron

Ocena Filmopolis 5,0 (prof. R. Sapeńko: 6,0 i M. Faron: 4,5)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

“1917” (reż. Sam Mendes)

Reżyseria Sam Mendes
Gatunek Dramat / Wojenny
Produkcja USA / Wielka Brytania

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00