FILM:KulturaZIELONA GÓRA:

“Profesor i szaleniec” reż. Farhad Safinia. Pasja wygrywa! [FILMOPOLIS]

W „Profesorze i szaleńcu” zobaczycie świetnie zagrane postaci przez aktorów wielkiego formatu Mela Gibsona i Seana Penna. W tej prawdziwej historii najciekawsze są zarówno ludzkie charaktery jak i intrygująca fabuła. I trzeba przyznać, że przez cały film bardziej dopingujemy Jamesowi Murray, który strzela “pstryczka w nos” oxfordzkiej elicie naukowej.

Profesor James Murray podejmuje się niezwykle wymagającego zadania napisania najobszerniejszego słownika języka angielskiego w historii.

Ta benedyktyńska praca polegająca na stworzeniu definicji wszystkich słów zajęłaby mu i jego zespołowi ponad 100 lat. Pasja i entuzjazm profesora udzieliły się wszystkim anglojęzycznym obywatelom, i wkrótce na odezwę Murraya (Mel Gibson) odpowiedzieli ponad setką listów z różnych stron świata. Komisja odpowiedzialna za prace nad słownikiem odkrywa, że ponad 10 tysięcy słów zostało nadesłanych przez weterana wojny secesyjnej, doktora Williama Chestera Minora (Sean Penn). Optymizm i radość z nagłego postępu pracy szybko zostają zgaszone nieoczekiwaną informacją, że doktor William Chester Minora przebywa w więzieniu.

Zapraszamy do obejrzenia naszej recenzji.

ocena: Magda Faron 8/10, Marcin Olechnowski 9/10.

reżyseria: Farhad Safinia
scenariusz: John Boorman / Todd Komarnicki / więcej…
gatunek: Biograficzny / Dramat
produkcja: Irlandia

Kolejny odcinek FILMOPOLIS w każdy piątek po 14:00 na radiowym Facebooku i portalu wzielonej.pl

mat.prasowe

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00