AUDYCJE 96 FM:FILM:

(Nie)kumplować się z Adolfem H. – “Jojo Rabbit” reż. Taika Waititi [FILMOPOLIS]

Mały Jojo pragnie być odważny i silny, i nic dziwnego.  Za druha i powiernika obiera sobie Adolfa H. przed którym drży cały świat. I jak to w dziecięcej wyobraźni bywa, wszystko postawione jest do góry nogami. Kolega Führer jest niezłym równiachą: przytuli, pocieszy, rozśmieszy, a jak trzeba wezwie do porządku.

Taika Waititi, nowozelandzki reżyser i autor scenariusza do „Jojo Rabbit” pokazał, co znaczy pomysłowość i twórcza fantazja. I opłaciło się! Za adaptację książki „Niebo na uwięzi” Christine Leunens otrzymał złotą statuetkę Oscara. Waititi w środowisku filmowym przez niektórych postrzegany jako osoba szalona i nieprzewidywalna, w humorystycznej konwencji przedstawił mroczne czasy nazistowskiego terroru.

Dziesięcioletni niemiecki chłopiec Jojo (Roman Griffin Davis) atakowany ze wszystkich stron hitlerowską propagandą postanawia mieć wyimaginowanego przyjaciela Adolfa Hitlera (Taika Waititi). Zmagając się z trudnościami życia codziennego w czasie II wojny światowej, próbuje sprostać obowiązkom młodego mężczyzny: opieką nad samotną i ukochaną matką (Scarlett Johansson) oraz aktywnym udziałem w paramilitarnych ćwiczeniach na obozie Hitlerjugend.

Największym ciężarem do udźwignięcia jest tajemnica związana z ukrywaniem przez matkę Żydówki Elsy (Thomasin McKenzie). Mały Jojo pragnie być odważny i silny, i nic dziwnego, że za druha i powiernika obiera sobie Adolfa H. przed którym drży cały świat. I jak to w dziecięcej wyobraźni bywa, wszystko postawione jest do góry nogami. Kolega Führer jest niezłym równiachą: przytuli, pocieszy, rozśmieszy, a jak trzeba wezwie do porządku. Jednak oglądanie wojny oczami dziecka z czasem nabiera dramatycznych i bolesnych barw. Dziecko musi się zderzyć z terrorem tajnej policji gestapo, egzekucjami i szturmem Czerwonej Armii.

Ta satyra w filmie nie zawsze pobudza do śmiechu. Mam pretensję do reżysera, bo jeśli bierze się taką postać na tapetę, to trzeba ją porządnie wyśmiać. Satyra to za mało na Hitlera.prof. Roman Sapeńko
Poprzez śmiech przebija refleksja. Przedstawiany przez propagandę niemiecką wizerunek Żydów, jako potwory z rogami i ogonami, reżyser pokazał w satyrycznym obrazie, ale to nic nie straciło na aktualności wobec czasów współczesnych.Magdalena Faron

Ocena Filmopolis 4,0 (prof. R. Sapeńko: 4,0 i M. Faron: 4,0)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

jojo-rabbit-plakat
“Jojo Rabbit” reż. Taika Waititi

Reżyseria Taika Waititi
Scenariusz Taika Waititi
Gatunek Dramat / Komedia / Wojenny
Produkcja Czechy / Niemcy / Nowa Zelandia / USA

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: