FILM:LUBUSKIE:

OFF to MOC! Solanin Film Festiwal po raz dziewiąty

Do dzisiaj trwała kolejna odsłona świetnego festiwalu filmowego. W Nowej Soli mogliśmy obejrzeć ciekawe filmy, zarówno głośne tytuły ostatnich miesięcy, jak i nieznane, krótkometrażowe, które tylko tu mieliśmy okazję zobaczyć. Towarzyszyła temu bardzo przyjazna atmosfera. Nie zabrakło również wielkich nazwisk.

Jest tu chyba nawet lepiej niż na festiwalu w Cannes, ponieważ gwiazdy są tu na wyciągnięcie ręki. W tym roku na Solanine spotkaliśmy: Jerzego Stuhra, Annę Kazejak, Dawida Ogrodnika, Filipa Pławiaka, Przemysława Bluszcza, Irka Wereńskiego, Małgorzatę Bramę i Sebastiana Stankiewicza.

9 Solanin Film Festiwal to również różnorodność i dobra organizacja. O tegorocznej edycji, kondycji kina niezależnego oraz zainteresowaniach publiczności i jurorów rozmawialiśmy z Konradem Paszkowskim, jednym z dyrektorów festiwalu:

W tamtym roku wróciliśmy do Nowosolskiego Domu Kultury i działamy trochę w innym systemie. Mieliśmy różne edycję. 4 i 5 Solanin Film Festiwal były darmowe, gdzie graliśmy na trzech obiektach festiwalach, ponieważ zainteresowanie było tak duże. W tym roku również nie narzekamy na brak zainteresowania na projekcje i spotkania z gośćmi. Jeżeli chodzi o zgłaszanie filmów konkursowych to od lat jet niezmienna stała 230-250 zgłaszanych filmów.Konrad Paszkowski

Całą rozmowę z Konradem Paszkowskim usłyszycie poniżej:

Solanin to również bloki konkursowe. W tym roku podczas 9 edycji Solanin Film Festiwal jednym z jurorów był muzyk, punkowiec i basista zespołu KULT- Ireneusz Wereński. Do tej pory nigdy nie oceniał filmów, ale ma za sobą dwa filmowe epizody. Zagrał u Grzegorza Lipca w filmie „8 w poziomie”, a także u Władka Sikory w „Baśni o ludziach stąd”. W obydwu przypadkach była to rola statysty, które do dziś wspomina z szacunkiem i zadowoleniem. Podczas tegorocznej edycji nie łatwo było o faworyta, choć juror znalazł go prawie od razu. Który film najbardziej przypadł basiście do gustu? Ten o muzyce :

Ocenianie jest niezręczne. Nie lubię oceniać, a tu muszę wystawić komuś wyższą lub niższą notę w sprawach, które są niewymierne. Nie jest to tylko matematyka. Z obejrzanych filmów najbardziej spodobał mi się dokument trochę z mojej bajki, ponieważ był to film muzyczny „Reisenbereit”. Bardzo mi się spodobał, może poruszył. Piękna opowieść ilustrowana piękną muzyką i obrazami. Bałem się, ze 53 minuty to będzie trochę długo, jak na dokument, ale siedziałem i chciałem aby trwał wciąż. Ireneusz Wereński

Cała rozmowa z jurorem poniżej:

Nagrodę główną 9 edycji Solanin Film Festiwal zdobył film Droga powrotna w reż. Mateusz Żegliński, którą odebrał  Rafał Makolądra. Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się:

Wyróżnienia:
Kategoria Kino niezależne – Droga Weterana – Pokonać Hańczę w reż. Rafał Makolądra – odbiera reżyser
Kategoria kino offowe, dokument: Proch reż. Jakub Radej – odbiera reżyser
Kategoria kino offowe fabuła: Powrót, reż. Damian Kocur – nie ma z nami reżysera, ale przesłał nam film,

Konkurs animacji:
Bed Side Story reż. Michał Łubiński, twórcy nie ma z nami, ale przesłał nam film.

Kategoria Kino offowe:

Najlepszy film dokumentalny: Więzi, reż. Zofia Kowalewska

Najlepsza Fabuła: Ja i mój tata, reż. Aleksander Pietrzak –

Grand Prix – Komunia reż. Anna Zamecka, odbiera Jakub Radej

NOMINACJE DO POLSKICH NAGRÓD KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO:

Reżyseria: Anna Zamecka (Komunia)
Scenariusz: Piotr Domalewski (Złe uczynki)
Zdjęcia: Kacper Sędzielewski (Powrót)
Montaż: Agnieszka Glińska, Anna Zamecka, Wojciech Janas (Komunia)
Aktorka: Magdalena Czerwińska (Powrót)
Aktor: Krzysztof Kowalewski (Ja i mój tata)
Dokument: Zo­fia Kowalewska (Więzi)
Animacja: Michał Łubiński (Bed Side Story)

Gratulujemy i do zobaczenia za rok !

mat.prasowe

 

Autorzy: Karina Nicińska, Marcin Olechnowski

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: