FILM:

Któż pilnować będzie samych strażników?

               Urzędujący właśnie trzecią kadencję z rzędu, prezydent USA Richard Nixon, w porozumieniu z wysokimi urzędnikami państwowymi podpisuję ustawę Keene’a zakazującą działalności superbohaterów. Zamaskowani obrońcy ludzkości zostają zmuszeni do przejścia na emeryturę lub współpracy z rządem na określonych warunkach. Ludzkość staję na skraju chaosu i paranoicznego strachu przed wybuchem wojny atomowej i nikt nie może jej w tym pomóc. W tym samym czasie ktoś zaczyna mordować byłych już superbohaterów… Tropem podąża Rorschach, działający poza prawem Strażnik. Efektem jego śledztwa będzie spisek zagrażający całej ludzkości.

 

                Kiedy Zack Snyder otrzymał prawa oraz niezbędne fundusze na realizację filmu opartego o komiks „Watchmen” nikt nie przewidywał końcowego sukcesu. Droga do realizacji była trudna i wyboista, głównie z powodu niezadowolenia Alana Moore’a, autora rysunkowego pierwowzoru, z poprzednich adaptacji swoich dzieł. Koniec końców Moore nie przyłożył ręki do powstania filmu, a nawet nie zgodził się na użycie swojego nazwiska w napisach końcowych.

 

            „Strażnicy” to adaptacja jednego z najlepszych komiksów jakie kiedykolwiek powstały. Niestety nie doczekał się on, jak do tej pory, polskiego wydania. Dzieło Alana Moore’a stawiane jest na równi z takimi perełkami jak „Sin City” Millera, „Daredevil” Millera i Mazzuchelli’ego czy „The Punisher” Gartha Ennisa. Duża zasługa w tym oczywiście fabuły, która swą duszną atmosferą oraz pewnego rodzaju aktualności była odpowiedzią na społeczne niepokoje. Film, który w kinach zadebiutował na początku tego roku wywołał wielką burzę. Był jednym z niewielu obrazów z kategorią „tylko dla dorosłych”, który posiadał wyniki finansowe na poziomie wakacyjnych hitów.

 

            Teraz w nasze ręce trafia wydanie DVD. Dzięki firmie Imperial otrzymujemy film w dwóch wydaniach – zwykłym i ekskluzywnym. W standardowym pudełku otrzymujemy płytę z filmem i krótki dodatek o fantastycznym świecie nauki zawartym w komiksie. W przepięknym metalowym boksie dostajemy prócz płyty z filmem dodatkowy dysk, który zapełniony został dodatkami specjalnym. Znajdują się tam teledyski, filmy o superbohaterach, film dokumentalny o fenomenie komiksu i wiele innych. Różnica w cenie pomiędzy wydaniami jest tak niska, że nie warto sobie zaprzątać głowy wyborem. Ten film zasługuje na wydanie każdych pieniędzy.

Autor: Łukasz Michalewicz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00