FILM:ZIELONA GÓRA:

“Cruella” i “Nomadland”. To trzeba zobaczyć! [Filmopolis]

Ekran telewizyjny, to nie to samo co EKRAN KINOWY. To się wie! Macie szansę zobaczyć świetne filmowe widowisko i komedię –  “Cruella” oraz refleksyjny “Nomadland”, z pięknymi zdjęciami amerykańskiego bezkresnego pleneru.

“Cruella” w reżyserii Craiga Gillespie jest rewelacyjną opowieścią o tym jak przemiła, a zarazem rezolutna dziewczynka zmienia się w fantastyczną i charakterną kobietę. Tak, tak! Czarny charakter disneyowskiej Cruelli, do którego wszyscy przyzwyczailiśmy się w kolejnych wersjach “101 dalmatyńczyków”, uległ gruntownej dekonstrukcji. Tytułowa postać zagrana świetnie przez Emme Stone jest bohaterką na miarę naszych czasów. Cruella jest odważna, walczy o swoje i wie czego chce! I trzeba przyznać, że w walce o pierwszeństwo w świecie mody (i nie tylko) ma godną przeciwniczkę – Baronessę, Emme Thompson. Świetny film okraszony muzyką, która pieści ucho prawdziwych fanów brytyjskiego popu. Piosenka tytułowa jest autorstwa Florence + The Machine.

“Cruella” Magda Faron 8/10, Marcin Olechnowski 9/10.

reżyseria – Craig Gillespie
scenariusz – Dana Fox / Tony McNamara
gatunek – Komedia kryminalna
produkcja – USA
premiera – 28 maja 2021 (Polska)

 

“Nomadland”– nagrodzony trzema Oscarami za rok 2020 i początek 2021(najlepszy film, reżyserka i aktorka pierwszoplanowa) jest pozycją obowiązkową dla kinomanów. Fern ( Frances McDormand) jest kobietą “po przejściach”. W czasie kryzysu ekonomicznego traci pracę, a jej mąż umiera. Gdy traci dom postanawia mieszkać w vanie, którym jeździ w poszukiwaniu pracy. W trakcie swych podróży poznaje wielu innych amerykańskich „nomadów”. Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki “Nomadland” Jessici Bruder. Zarówno w książce i filmie pojawiają się autentyczni, z krwi i kości wędrowcy/pionierzy – Linda May, Swankie, Gay DeForest.

“Nomadland” Magda Faron 6/10, Marcin Olechnowski 10/10.

reżyseria, scenariusz – Chloé Zhao
gatunek – Dramat
produkcja – Niemcy / USA
premiera – 28 maja 2021 (Polska)

Kolejny odcinek FILMOPOLIS w każdy piątek po 14:00 na radiowym Facebooku i portalu wzielonej.pl

mat.prasowe
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X