AUDYCJE 96 FM:

Z okazji 70-lecia prof. Mariana Bugajskiego – o zapachu rezedy, języku polskim i zielonogórskiej polonistyce [Polski na tapecie]

W ostatnim odcinku programu powróciliśmy do wyjątkowej uroczystości na Uniwersytecie Zielonogórskim. Były to siedemdziesiąte urodziny profesora Mariana Bugajskiego, jednego z najbardziej znanych językoznawców.

Współpracownicy wykładowcy z Zakładu Komunikacji Językowej UZ przypomnieli tego dnia fakty zarówno z jego zawodowego, jak i prywatnego życia. Wartą uwagi informacją jest chociażby to, że praca magisterska późniejszego profesora ukazała się w formie książki, co w tamtym czasie zdarzało się rzadko.

Prof. Marian Bugajski pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim od lat dziewięćdziesiątych. Dziś kieruje nie tylko Zakładem Komunikacji Językowej, ale także Poradnią Językową Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wypromował wielu magistrów i doktorów, którzy są obecnie czynnymi nauczycielami akademickimi i dziennikarzami. Należy również do Rady Języka Polskiego. Wiedzę o polszczyźnie popularyzuje także poza murami uczelni, np. w mediach.

Podczas uroczystości wieloletnią przyjaźń i współpracę z profesorem Marianem Bugajskim wspominali m.in. prof. Marzanna Uździcka, pierwsza doktorantka wykładowcy i prof. Stanisław Borawski z Zakładu Historii i Pragmatyki Języka Polskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00