AUDYCJE 96 FM:

Szybka podróż z Lubuskiego na Kujawy? Przez język folkloru! [Polski na tapecie]

Niejednemu z nas artystyczna odmiana języka, np. poezja, dostarcza wielu przeżyć estetycznych. Oprócz utworów napisanych w literackiej polszczyźnie warto sięgnąć po twórczość ludową, w której kryje się bogactwo gwar i dialektów. Gdzie jednak ją znaleźć?

Po świecie artystycznego języka folkloru sprawnie porusza się Lubuski Zespół Pieśni i Tańca Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Krokiem do poznawania ludowej twórczości jest m.in. podróż. Krótko mówiąc – aby poznać zwyczaje danego regionu i związane z nimi pieśni, trzeba go odwiedzić. I to właśnie robi zespół.

Jeżeli przygotowujemy program z danego regionu – a mamy w naszym repertuarze utwory rzeszowskie, lubelskie, żywieckie czy spiskie (gdzie jest bardzo trudny dialekt) – to albo zapraszamy specjalistów z danego regionu, albo jedziemy do nich. Tak było w przypadku Spisza czy Kujaw. Na miejscu uczymy się, staramy się dogłębnie poznać zarówno muzykę, jak i śpiew.Aniela Sidło, kierownik artystyczny Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca Regionalnego Centrum Animacji Kultury

Artyści konsultują z regionalistami także gotowy program występu. Szczegóły są ważne, ponieważ wzbogacają wiedzę o kulturze ludowej. To z kolei pomaga ją ochronić przed zapomnieniem.

Często po zrealizowaniu programu, nadaniu mu ostatecznego kształtu, prosimy regionalistę, aby go skorygował. Przyjeżdża do nas albo wysyłamy gotowy materiał i prosimy o naniesienie uwag. Staramy się potem to zachować, bo jest to najcenniejsze. W folklorze nie chodzi o to, by wszystko było wykonywane w czystej polszczyźnie.Aniela Sidło

Przydatna jest również literatura na temat folkloru. Pieśni i opisy zwyczajów znajdziemy np. w „Dziełach wszystkich” autorstwa Oskara Kolberga, wybitnego znawcy i popularyzatora twórczości ludowej.

Jak wygląda i brzmi efekt pracy tancerzy oraz śpiewaków? To będzie można sprawdzić na przykład podczas gali z okazji 65-lecia zespołu, o której mowa w zapisie audycji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X