AUDYCJE 96 FM:

Stulecie PCK – okazją do mówienia o lokalnej historii. Co zawdzięczamy Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi?

W audycji Ekspozycje – programie o kulturze, sztuce i historii – tym razem o dziejach Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizacja ta obchodzi 100-lecie powstania. Lubuski Oddział Okręgowy PCK postanowił uczcić jubileusz muzealną ekspozycją.

„Od stu lat wszędzie dla wszystkich” to tytuł wystawy, na której znalazła się dokumentacja działalności organizacji – skany materiałów z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, artykuły prasowe czy materiały wydane przez PCK.

Tam właśnie jest nasza gazeta „Zdrowie” z 1956 roku, w której była informacja o akcji organizowanej w Żaganiu. Wtedy zaczęły się akcje zbiorowego oddawania krwi na terenie naszego województwa. Dwa lata wcześniej niż w całej Polsce.Bogusława Fediuk-Pelińska, Lubuski Oddział Okręgowy PCK

Choć lokalny Polski Czerwony Krzyż istnieje krócej niż 100 lat, poprzez ekspozycję zamierza odwołać się także do własnej historii.

Ówczesny sekretarz Polskiego Czerwonego Krzyża podpisał pisma przekazania w 1948 roku szpitala PCK w Świebodzinie. Więc już ten Polski Czerwony Krzyż u nas istniał, mimo że nie było jeszcze naszego województwa.Bogusława Fediuk-Pelińska

– Było wiadomo, że będzie województwo zielonogórskie. Dosłownie chwilę później został otwarty zarząd wojewódzki. Możemy mówić, że od tego momentu oficjalnie Polski Czerwony Krzyż funkcjonował tutaj, w Zielonej Górze – dodaje Paulina Grzesiowska-Nowak, dyrektor lubuskiego oddziału PCK.

Co ciekawe, pierwszą siedzibą PCK w Zielonej Górze był budynek, w którym obecnie mieści się stacja pogotowia ratunkowego.

Wystawa poświęcona organizacji zostanie otwarta 9 stycznia o 12:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będzie czynna do 27 stycznia. Więcej o niej oraz lokalnych działaniach PCK – w całej rozmowie.

Paulina Grzesiowska-Nowak, Bogusława Fediuk-Pelińska

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: