AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:

Studenci wymyślili PETardę! Chcą wyciszać pomieszczenia filcem z plastiku [UZ Nawigator]

Plastik z butelek PET można wykorzystać pożytecznie. Dwa koła naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego – „Koło Projektowe” i Koło Naukowe „Kwadrat” stworzyły projekt „PETarda Design”. Polega na wykorzystaniu filcu wykonanego z plastikowych butelek do izolacji akustycznej.

Filc nie tylko pochłania dźwięk, ale też ładnie wygląda, jest miły w dotyku i przede wszystkim – ekologiczny.

Akustykę zapewnia sama struktura filcu, która świetnie pochłania hałasy. Kolejnym aspektem jest ekologia. Filc PET jest ekologicznym materiałem, która nadaje się do ponownego przetworzenia. Poza tym te filce są przytulne w dotyku i trwałe. To materiał, który łatwo się czyści i nie strzępi się.

Filc z butelek PET może mieć zastosowanie w biurach, hotelach i innych obiektach publicznych. Studenci zamierzają promować swój pomysł na targach w Katowicach i na zielonogórskiej uczelni.

Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie naszych gotowych projektów na targach międzynarodowych, takich jak 4 Design Days w Katowicach. W tym roku przez pandemię odbywają się w maju, ale przez to mamy więcej czasu na przygotowanie się do nich. Liczymy też na zaprezentowanie naszych projektów online, ale także na terenie uczelni w ramach 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w galerii BWA.

Projekt „PETarda Design” to laureat konkursu „Klakson – impuls do innowacji”. Nagrodą dla jego twórców było dofinansowanie w wysokości 45 tysięcy złotych. Trafi m.in. na promocję projektu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00