AUDYCJE 96 FM:

SKUTECZNY TRENING INTERPERSONALNY W ORGANIZACJI [Level Up odc 6]

Moi rozmówcy, osoby które ze mną współpracują, czy klienci pytają mnie jak wybrać coacha dla siebie, czy trenera do współpracy w organizacji? Rynek szkoleń oferuje dziś wiele rozwiązań które mają nas wspierać i rozwijać a także kształtować nowe umiejętności. Podobnie osoby zajmujące się wspieraniem swoich klientów mają sporo możliwości związanych ze znacznym postępem psychologii i nauk społecznych czy technologii które umożliwiają koordynację procesu nawet na odległość, jeśli tylko zachodzi taka konieczność. Kim są trenerzy, coachowie, skuteczni liderzy od których warto czerpać dobre wzorce? Jak i gdzie ich znajdować i po czym rozpoznać? Na te i inne pytania będę starał się tu odpowiedzieć.

Kim jest osoba trenera, coacha, menedżera?

Podobnie jak termin lekarz ma w sobie bardzo dużą wagę pojęciową a pod tym jednym słowem kryje się wiele specjalizacji tak trener czy coach to wcale nie muszą być te same osoby. Oczywiście zdaję sobie sprawę mody na coaching i wszelkie pochodne tego słowa wynikające z atrakcyjności przyjętej nomenklatury. Pozostaje jednak pytanie czy nazwa sprawi, że zaproszona do współpracy osoba wniesie w nasze życie coś wartościowego?

Chcę zatrzymać się tutaj przez chwilę, aby rozróżnić wyżej wymienione pojęcia. Trener i coach opierają swoją pracę na transferze wiedzy. W treningu biznesowym, czy interpersonalnym ten transfer odbywa się od osoby szkolącej do grupy. Mądry trener będzie oczywiście wykorzystywał wiedzę z którą grupa już przybyła, bo dorosłe osoby mają swoje doświadczenia i szkoda byłoby marnować taki potencjał. Coach to również osoba, która opiera swoje działania o transfer wiedzy, tu jednak ciekawostka. Coach wie, że to ty masz wszelkie niezbędne Ci zasoby. Jego wsparcie to zadawanie odpowiednich pytań i szereg technik abyś samodzielnie znalazł odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.  Czy menedżer może wykorzystywać w swojej pracy techniki trenerskie i coaching? Oczywiście, że tak, bo dzięki takiemu podejściu będzie samodzielnie i skutecznie wspierał swój zespół.

Jak wybrać mentora o właściwych kompetencjach?

Atrakcyjność nazw oraz określeń którymi się tu posługuję, odrobina wiedzy i doświadczenie które zdobywałem przez kilka ostatnich lat, podpowiadają mi, że istnieje ryzyko, że osoba bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych może chcieć nazywać się, czy działać w sposób uprawomocniony dla specjalisty w  dziedzinie. Czy należy takiego człowieka deprecjonować, a może chwalić za odwagę? Dawniej jasno odpowiedziałby na to pytanie, życie nauczyło mnie jednak dostrzegać subtelne odcienie szarości pojawiające się pomiędzy tym co białe i czarne. Rynek jest wymagający a klienci coraz bardziej świadomi. O ile sprawa z doborem przełożonych niesie pewne ryzyko, że odejście z organizacji pozbawi Cię części dochodu, o tyle już dobór osoby która ma Cię wspierać, za Twoje pieniądze jest już prostszy. Dobry coach lub trener to osoba przede wszystkim przygotowana zawodowo, która ukończyła odpowiednie studia i ma niezbędną wiedzę. Miło byłoby oczywiście, gdyby specjalista który oferuje Ci swoje usługi miał już kilku zadowolonych klientów i odpowiednie doświadczenie w Twojej branży. Tu odpowiedź jest jednoznaczna. Menedżer, trener, czy coach bez doświadczenie jest jak kierowca który właśnie otrzymał prawo jazdy. Czy chcesz aby to właśnie on był odpowiedzialny za Twoich współpracowników czy klientów?

Jak powinno przebiegać efektywne szkolenie biznesowe?

Zapewne odbywałeś już szkolenia i wiesz, że jedne z nich były dla Ciebie bardziej pouczające od innych. Na niektórych czułeś się dobrze, po innych pozostawał Ci jedynie niemiły dysonans. Jak zatem odróżnić szkolenie efektywne od nieefektywnego?

Bardzo łatwo jest przygotować ciekawe slajdy, podnieść poziom motywacji widowni czy wejść w interakcje z grupą znając techniki manipulacji. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy poziom motywacji jest jedynym i niezbędnym elementem jaki powinniśmy wynieść ze szkolenia? Często przywołuję tutaj przykład grupy pracowników którzy wykonują swoje zadania w kiepskim biurze, bez właściwych narzędzi i wsparcia organizacji, dodatkowo za mizerne pieniądze. Jak myślisz, gdzie leży problem?

Trener pracujący w konwencji szkoleń efektywnych biznesowo zdiagnozuje potrzeby organizacji, przenalizuje wiedzę i kompetencje pracowników oraz przedstawi projekt skutecznych działań które podniosą zarówno poziom pracy jak i kompetencji pracowników. Jak sądzisz, co bardziej podnosi poziom satysfakcji i tym samym motywację? Czy będzie to jednodniowy cykl warsztatów jak być zmotywowanym? Czy może skuteczne działania mające na celu poprawę warunków pracy i uzupełnienie wiedzy merytorycznej? Czym zatem jest i jak powinno przebiegać dobre szkolenie? Sądzę, że znasz już odpowiedź.

Jakie efekty powinno pozostawić w organizacji skuteczne szkolenie?

Każdy z nas, Ty, ja nawet Twój menedżer, niezależnie jaka była jego dotychczasowa droga to odrębne osoby o unikalnym systemie doświadczeń i co ważniejsze przekonań. Każdy z nas ucząc się czegoś nowego ma tendencje aby po pewnym czasie powracać do starych nawyków lub co najmniej łączyć nowe doświadczenia ze starymi wzorcami. To naturalne a doświadczony trener o tym wie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie efekty powinno pozostawić w organizacji skuteczne szkolenie? Wszystko zależy od tego jakie cele poszkoleniowe ma za zadanie zrealizować prowadzona grupa, tu oczywiście kłania się nam szkolenie uszyte na miarę, inne w każdej organizacji. Mimo to jedno jest pewne, aby efekty pozostały, należy pamiętać, że po pewnym czasie szkolone osoby powrócą do dawnych nawyków. Aby tak się nie stało, należy w zaplanowany sposób weryfikować, czy pracownicy wykonują swoje zadania tak, jak przekazano im to podczas procesu. Trener oczywiście może wspierać uczestników szkolenia przez kilka dni po, aby pomagać im wdrożyć wiedzę w praktyce. Jednak należy pamiętać, że organizacja to konglomerat i jeden człowiek nie może odpowiadać za wszystko. Stąd tak ważne jest, aby menedżerowie monitorowali pracę swoich zespołów w oparciu o nowe i wypracowane metody.

Jak widzisz efektywne szkolenie to z góry zaplanowany proces, który obejmuje swoim zasięgiem nie tylko pracowników ale również przełożonych. Szkolenie efektywne biznesowo zakłada pewną zmianę sposobu myślenia i postrzegania firmy, lub przynajmniej wydziału jako całości. Dobry trener o tym wie i umie indywidualnie zaplanować taki proces, po konsultacjach w organizacji. Kiepski, cóż, zaproponuje podniesienie poziomu motywacji grupy. Pozostaje pytanie, czy nie jest tak, że tylko to potrafi?

 

Level Up odc 6 cz1

Level Up odc 6 cz2

Level Up odc 6 cz3

Autor: Dawid Stanulonis

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00