AUDYCJE 96 FM:

Refleksje po Dniu Języka Ojczystego: jak uczyć polskiego młodzież? [Polski na tapecie]

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim były okazją do głębszego zastanowienia się nad polszczyzną. Na przykład – językiem młodzieży i tym, czy uczniowie w ogóle chcą poznawać język polski.

Jak uważa Halina Mrozicka, bibliotekarka z III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, polszczyzna ludzi młodych jest na dobrym poziomie. Warto im też pokazywać, że język jest różnorodny i się rozwija. Do czego również sami się przyczyniają.

Młodzież tworzy nowe słowa, poprawnie posługuje się językiem, coraz bardziej o niego dba. Taki jest mój odbiór młodzieży w mojej szkole. Uważam, że język rozwija się w dobrym kierunku. Ale jednakże musimy pamiętać też o językach mniejszości. W Polsce takim językiem jest kaszubski, dopuszczony do matury. Nie wszyscy o tym wiedzą, że można zdawać maturę po kaszubsku. (…) Moje zdanie jest takie, że tego typu wiadomości, uczniowie chociaż w minimalnym zakresie powinni posiadać. Już na poziomie licealnym – koniecznie.Halina Mrozicka

Więcej przemyśleń na temat młodzieży i nauczania języka polskiego – w całym odcinku audycji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00