AUDYCJE 96 FM:

Poezja w sprawach ważnych, poważnych i zabawnych – „Noworoczne wierszowanie” [Polski na tapecie]

Ilu poetów jest w Zielonej Górze? Jeśli weźmiemy pod uwagę również osoby, które zaczynają przygodę z pisaniem wierszy – to całkiem sporo. Swoje umiejętności mogły pokazać w trakcie „Noworocznego wierszowania” w bibliotece Norwida.

Był to wieczór poetycki, podczas którego odbył się konkurs jednego wiersza. Każdy, kto zgłosił się do zmagań, prezentował jeden własny utwór. Mógł również poprosić o odczytanie wiersza przez inną osobę. Wiersze, a także sposób ich recytacji, oceniało jury pod przewodnictwem Agnieszki Ginko.

Jestem bardzo zaskoczona, bo aż 26 osób wzięło udział. Dosłownie do ostatniej chwili ludzie się zapisywali. Bardzo się cieszę, że przyszli ludzie w różnym wieku. Najstarsza osoba – prawie już osiemdziesięcioletnia i mnóstwo młodych osób, licealistów i studentów. Poziom jest różny, bardzo różne style zostały zaprezentowane. Dużo wierszy bardzo poruszających, na współczesne tematy, ale też mówiące o przeszłości. Były też wiersze bardzo żartobliwe, wręcz kabaretowe, z ciekawą prezentacją.Agnieszka Ginko

Słowa przewodniczącej jury potwierdzają fragmenty utworów, które przeczytali uczestnicy konkursu.

„Noworoczne wierszowanie” było poświęcone pamięci zmarłego w tym roku profesora Czesława Dutki – twórcy Zakładu Teorii Literatury w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. O znajomości z profesorem mówiła m.in. Jolanta Pytel, poetka ze Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. To wspomnienie usłyszycie w całości audycji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X