AUDYCJE 96 FM:

Ocalić od zapomnienia [ Zielona Góra czyta z Indexem]

Mój ojciec i matka zostali zesłani na Sybir – mówi Edward Daszkiewicz, dzisiejszy gość audycji Zielona Góra czyta z Indexem. Na co dzień działacz społeczny, przewodniczący Lubuskiej Rady Związku Sybiraków.

 

Pan Edward Daszkiewicz jest również wiceprezesem Rady Kombatantów Osób Represjonowanych i Stowarzyszeń Patriotycznych oraz wiceprezesem Federacji Rodzin Katyńskich. Chce ocalić od zapomnienia ten trudny dla rodziny czas.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 1

Działanie  – Edward Daszkiewicz-  ma we krwi. Już w szkole brał udział w olimpiadach, konkursach, grywał w szkolnych przestawieniach teatralnych. Przyznaje jednak, że z zamiłowania był ścisłowcem, dlatego po ukończeniu liceum w Łobzie, wybrał studia na Wydziale Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 2

Przewodniczący Lubuskiej Rady Związku Sybiraków zachęca do czytania książek. Wskazuje również na te, które nie są łatwe dla młodego czytelnika.  Wspomina przy okazji o konkursie organizowanym od siedmiu lat przez Odział Związku Sybiraków i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 3

Prace młodzieży oparte są na wspomnieniach Sybiraków, często spisanych, co umożliwia pielęgnowanie pamięci o czasie zesłania.
Zapytany, czy młodzież czyta, Pan Edward odpowiada, że chyba mniej niż kiedyś. Dumny jest ze swojego syna, który przejął umiłowanie do książek po dziadkach.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 4

Prywatnie Edward Daszkiewicz uwielbia wędkować. Jeśli chodzi o czytanie, lubi prozę Henryka Sienkiewicza.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 4

Udział w audycji  spowodował, że nasz gość ponownie spotkał się z tekstem dramatu.

“Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czyta Edward Daszkiewicz.

Zielona Góra czyta z Indexem,  19.10.2017 r., cz. 5

To była scena VI, w której Haneczka prosi do tańca Jaśka. Za tydzień ostatnie pytanie miesiąca. Dzisiaj piszcie i odpowiadajcie, jakim rodzajem dramatu jest “Wesele”? Realistycznym? Symbolicznym? A może i jednym,  i drugim?

Odpowiedzi wysyłajcie na adres: malgorzatabugaj@index.zgora.pl

Przypominamy też o naszym fanpage’u!

Do usłyszenia za tydzień na 96 fm!

Zobacz więcej
Back to top button
X