AUDYCJE 96 FM:

O polszczyźnie w skrócie i dla dociekliwych – poradnik „Lepiej po polsku” [Polski na tapecie]

Książek z poradami językowymi jest mnóstwo. Czym więc wyróżnia się publikacja „Lepiej po polsku”? Z pewnością swoją formą, która może przypaść do gustu wielu osobom.

Nierzadko ludzie, którzy mają jakieś językowe wątpliwości, oczekują, że otrzymają natychmiastową odpowiedź. I dla takich osób jest przeznaczona rubryka „W skrócie”, w której autor – prof. Andrzej Markowski – krótko wyjaśnia różne zawiłości języka polskiego.

Z kolei dla tych, którym to nie wystarczy, mamy część zatytułowaną „Dla dociekliwych”. Dzięki niej można uzupełnić swoją wiedzę albo po prostu bardziej szczegółowo poznać interesujące nas zagadnienie.

W ten sposób prof. Andrzej Markowski odpowiedział na 100 różnych pytań dotyczących poprawności językowej. Pisze np. o tym, czym różnią się czasowniki „adaptować” i „adoptować”, kiedy używać słowa „bynajmniej” i co to znaczy „iść po linii najmniejszego oporu”.

Lektura poradnika „Lepiej po polsku” może też być okazją do poznania dokonań prof. Andrzeja Markowskiego. Wraz z dwoma innymi językoznawcami – prof. Janem Miodkiem i prof. Jerzym Bralczykiem należy do czołowych popularyzatorów kultury i poprawności języka polskiego. Wszyscy trzej specjaliści mają zresztą na koncie wspólne książki, takie jak „Wszystko zależy od przyimka”.

fot. Aleksandra Pietruszewska
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00