AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:

O czym rozmawiać w święta? Językowy savoir-vivre przy stole [Polski na tapecie]

Ten rok nie był dla nas łatwy. Inaczej w wielu domach będą też wyglądać święta. Jak stworzyć pozytywną atmosferę przy świątecznym stole? Duże znaczenie ma to, o czym i jak będziemy ze sobą rozmawiać.

Skupmy się na miłych tematach – radzi prof. Joanna Gorzelana z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykładowczyni prowadząca zajęcia z językowego savoir-vivre’u podpowiada, by zaangażować w rozmowę swoich bliskich.

Gdy jesteśmy przy stole wigilijnym, wykorzystajmy to, że z nami są starsi. Niech poopowiadają o dawnych czasach, przypomną, co było miłego. Jeżeli nie ma tych starszych – w tym roku będzie różnie przy stołach wigilijnych – sami przypominajmy sobie, co było dobre w tym roku, który minął, jak sobie poradziliśmy z trudnościami.

A jakie życzenia złożyć w trakcie świątecznego spotkania? Niech świadczą o naszej pamięci i zainteresowaniu sprawami ważnymi dla odbiorcy życzeń.

Dobrze, żeby te życzenia – czy składane na kartkach, czy przez telefon, czy składane podczas łamania się wigilijnym opłatkiem – nie były ogólne: zdrowia, szczęścia, pomyślności, ale przeznaczone dla każdego. Oczywiście, życzymy zdrowia, ale życząc babci, która choruje na serce czy na cukrzycę, mówmy: „życzymy ci, babciu, żeby serce nie dokuczało, żeby cukier nie skakał, żebyś była zdrowa”. Możemy życzyć młodym szczęścia – nie ogólnie szczęścia, ale „żeby dobrze poszła ci sesja, żebyś zdał egzaminy”. Okazywać szacunek przez to, że myślimy o drugiej osobie.

Tak spędzone święta z pewnością będą miłym wspomnieniem na kolejne lata.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00