AUDYCJE 96 FM:ZIELONA GÓRA:

Muzealne „zrób to sam” – warsztaty online z produkcji zabawek [Audycja Ekspozycje]

Ferie zimowe sprzyjają zabawie. Przy okazji tego, co oferuje nam Muzeum Ziemi Lubuskiej, możemy dowiedzieć się, jak powstawały i zmieniały się popularne zabawki. Pracownicy Działu Oświatowego opowiadają np. o lalkach.

Lalki były przygotowywane z różnych materiałów, np. tkanin i papieru.

Lalka jako zabawka pojawiła się mniej więcej w XVI wieku. Była wykonana w taki sposób, że jej korpus był szmaciany, natomiast głowa, rączki i nóżki były wykonane z taniej masy papierowej – papier maché. Z kolei w XIX wieku nastąpiła prawdziwa rewolucja w europejskim lalkarstwie. Wynaleziono w tym czasie porcelanę – pojawiły się bardzo kruche, delikatne laleczki.
mat.prasowe

Muzeum Ziemi Lubuskiej organizuje także warsztaty online z robienia własnych zabawek. Dzieci i dorośli mogli na przykład nauczyć się, jak wykonać lalkę bez użycia igły i nici. Muzeum udostępniło też szablon lokomotywy i wagoników do samodzielnego złożenia.

Historia kolejki jako zabawki nie jest taka stara – ma ona około 100 lat. Jest związana z rozwojem przemysłu i rewolucją przemysłową. Pierwsze kolejki produkowano z drewna i z metalu i były one do ciągnięcia na sznurku. Dopiero pod koniec XIX wieku powstała pierwsza kolejka mechaniczna – w 1891 roku, a 10 lat później powstała pierwsza kolejka elektryczna.

Więcej o zabawkach, feriach w muzeum, a także wystawie usłyszycie w audycji „Ekspozycje” na radiowym Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00