AUDYCJE 96 FM:

Młodzież i akademicka wiedza o języku. Nadchodzi olimpiada polonistyczna [Polski na tapecie]

Olimpijskie zmagania nie dotyczą tylko sportu. Wiedzą o tym uczniowie, którzy chwalą się swoimi ponadprogramowymi zdolnościami na olimpiadach przedmiotowych. Dla fanów językoznawstwa taką szansą jest Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.

Do końca listopada szkoły w całej Polsce mają czas na przeprowadzenie I etapu konkursu. Zadaniem uczniów jest napisanie pracy na wybrany temat. Tegorocznym zagadnieniem lingwistycznym jest etykieta językowa. Na etapie okręgowym oprócz wiedzy językowej muszą natomiast zaprezentować znajomość literatury i zdolność poprawnego wysławiania.

Maria Lubieniecka, sekretarz olimpiady w okręgu zielonogórskim

W części ustnej olimpijczycy są odpytywani przez językoznawców z Uniwersytetu Zielonogórskiego: prof. Mariana Bugajskiego, prof. Marzannę Uździcką i prof. Annę Wojciechowską.

Przygotowaniu uczniów dobrze służą dodatkowe zajęcia i konsultacje prowadzone zarówno w szkołach, jak i na uczelni. Owocuje to starannymi wypracowaniami oraz wypowiedziami.

Maria Lubieniecka

Anna Feleniak, członkini komisji sprawdzającej prace pisemne

Jak można omówić temat etykiety językowej i na czym polega różnica między grzecznością językową a etyką słowa, podpowiada prof. Marian Bugajski, przewodniczący okręgowego komitetu olimpiady w Zielonej Górze.

prof. Marian Bugajski

Dla uczestników olimpiady polonistycznej pomocne będą również wykłady o etyce słowa. 2 i 16 grudnia dr Monika Kaczor z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego opowie o nieetycznych zachowaniach językowych oraz językowym obrazie etyki i moralności. Językoznawczyni omówi m.in. kwestię umniejszania wartości człowieka poprzez stereotypy.

Całość audycji o Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego znajduje się poniżej.

Polski na tapecie – audycja z 18.11.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00