AUDYCJE 96 FM:TEATRZIELONA GÓRA:

“Kanadyjskie Sukienki” przeniosą nas do lat 80-tych. Lubuski Teatr pracuję nad kolejną sztuką

Pracowity początek roku w Lubuskim Teatrze, właśnie rozpoczęły się przygotowania do nowej sztuki “Kanadyjskie Sukienki” Spektakl realizowany jest przez Macieja “Archona” Michalskiego, który swoje dzieło przenosi z ekranu na deski teatru.

“Kanadyjskie Sukienki”, to współczesny tekst o polskiej wsi i polskiej mentalności lat 70-tych, 80-tych i współczesnych czasach, Polaków mieszkających w mniejszych miejscowościach, a sam powrót do dawnych czasów wiąże się ze wzruszeniem.

Musze przyznać, że ten powrót do dawnych czasów wiąże się ze wzruszeniem, empatią. Po prostu z domem, bo o domu też ten spektakl traktuje. Jest to historia o domu wielopokoleniowym o domu polskim, w którym tak naprawdę dzieją się różne rzeczy: rozterki, które są błahe. Maciej 'Archon' Michalski

 

Sztuka jest też analizą, tego, co widziane było przez dzieci w latach 80-tych, a w efektach scenograficznych dominować będzie stylizacja pasująca do czasów PRL-u za którą odpowiada Adam Łucki. Reżyser wyjaśnia w rozmowie z Radiem Index, dlaczego Kanada jest główną osią spektaklu.

Kwestia dotyczy tutaj, marzenia, takiego snu o Kanadzie. Czyli takiej tęsknoty za tym czego wtedy się nie doceniało. My dzisiaj z perspektywy czasu możemy o tym mówić że PRL, że wspominamy, natomiast wtedy tęskniło się za lepszym życiem, za zachodem, za tym czego nie ma. Wokół tego kręciło się to życie i to nadawało pewnego prestiżu. Maciej 'Archon' Michalski

Premiera planowana jest na koniec marca, a więcej o nowej sztuce w programie “Usłysz Teatr”.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X